REKLAMA

Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego nie chce rezolucji wobec Polski

  • Autor: PAP/GP
  • 21 stycznia 2016 12:42
Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego nie chce rezolucji wobec Polski Budynek Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, Francja (fot.flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

· Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący PE z ramienia PiS przekonuje, że odłożenie decyzji o rezolucji to dobry krok.
· Konferencja przewodniczących nie wyklucza, że do tematu rezolucji wobec rządu w Warszawie może wrócić w przyszłym tygodniu.
· Spotkanie konferencji przewodniczących odbyło się 21 stycznia br.

Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego nie podjęła decyzji w sprawie rezolucji o Polsce. Temat, zdaniem Ryszarda Czarneckiego z PiS, może wrócić za tydzień.

- To dobrze, bo dla nas nie ma tematu - powiedział Czarnecki.

Ryszard Czarnecki, źródło: twitter.com

Szef klubu PO Sławomir Neumann mówił w Warszawie, jeszcze zanim skończyło się posiedzenie kierownictwa Parlamentu Europejskiego, że PO da PiS na spotkaniu z premier Beatą Szydło dwa tygodnie na usprawnienie pracy Trybunału Konstytucyjnego, a prezydentowi Andrzejowi Dudzie na zaprzysiężenie trzech sędziów TK. Chodzi o trójkę, którą zgodnie z konstytucją wskazał poprzedni Sejm.

- Jeśli te dwa tygodnie miną bez tych działań, to w ramach Europejskiej Partii Ludowej nasi posłowie złożą projekt rezolucji, która będzie wzywała Polskę do przestrzegania konstytucji - zapowiedział Neumann przed spotkaniem przedstawicieli klubów parlamentarnych z Szydło.

Ultimatum to zostało powtórzone przez Europejską Partię Ludową, czyli największą frakcję polityczną w europarlamencie, do której należy PO.

- Grupa EPL zablokowała rezolucję PE o Polsce. Rozpatrzymy tę kwestię ponownie jeśli prezydent Polski nie przyjmie ślubowania od sędziów - napisano na oficjalnym profilu ugrupowania na Twitterze.

Szef frakcji EPL Manfred Weber mówił już we wtorek, że jego ugrupowanie jest przeciwko przyjmowaniu rezolucji na tym etapie.

- Nie jesteśmy zdania, że PE powinien natychmiastowo przyjmować rezolucję. Chcielibyśmy poczekać i zobaczyć, co Komisja Wenecka będzie miała do powiedzenia (na temat zmian w TK w Polsce) - podkreślał Weber.

Opinia Komisji Weneckiej Rady Europy ma być opublikowana w czasie jej następnej sesji 11-12 marca. Wcześniej, prawdopodobnie już pod koniec lutego, powinny pojawić się nieoficjalne przecieki treści dokumentu.

- Tak zwykle się dzieje - powiedziało źródło zbliżony do Komisji.

Jeśli grupy polityczne PE chciałyby czekać na formalną opinię Komisji Weneckiej rezolucja musiałaby zostać przyjęta dopiero po Wielkanocy, na kwietniowej sesji.

Europejska Partia Ludowa, do której należy PO, ogłosiła na swoim koncie na Twitterze, że zablokowała rezolucję, ale ponownie rozważy tę sprawę, jeśli polski prezydent nie przyjmie ślubowania od sędziów TK.

Przeczytaj o spotkaniu premier Szydło z liderami klubów parlamentarnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA