REKLAMA

Konferencja Utrechcka: Polska i Holandia o przyszłości UE w kontekście Brexitu

  • Autor: AW/PAP
  • 03 października 2016 13:16
 Konferencja Utrechcka: Polska i Holandia o przyszłości UE w kontekście Brexitu Szefowie dyplomacji Polski #Waszczykowski i Holandii Koenders zainaugurowali XXVI Konferencję Utrechcką (fot.twitter)

- Holandia jest dla nas bardzo ważnym partnerem w relacjach bilateralnych. Cieszę się, że w Holandii jest kultywowana pamięć o polskich żołnierzach, którzy walczyli podczas II wojny światowej. Oprócz historii łączy nas też wiele wydarzeń współczesnych - powiedział minister Witold Waszczykowski po inauguracji XXVI Konferencji Utrechckiej.

Tegoroczna sesja Konferencji Utrechckiej, którą uroczyście otworzyli szefowie dyplomacji Polski Witold Waszczykowski i Holandii Bert Koenders, odbywa się 3 października w Warszawie.

- To 26. edycja konferencji, która odbywa się od kilkunastu lat - mówił minister Waszczykowski. W ramach XXVI Konferencji Utrechckiej eksperci polskich i holenderskich resortów spraw zagranicznych, finansów, gospodarki, środowiska, pracy i polityki społecznej rozmawiają o jednolitym rynku, unii gospodarczo-walutowej, energii i klimacie, stosunkach zewnętrznych Unii Europejskiej oraz polityce społecznej.

Odbyły się także konsultacje szefów dyplomacji Polski i Holandii. Ministrowie rozmawiali między innymi na temat przyszłości Unii Europejskiej w kontekście Brexitu, niezbędnych reform, unijnej polityki sąsiedztwa i reakcji na nowe zagrożenia ze Wschodu i Południa.

- Obywa nasze państwa uważają, że UE powinna istnieć, rozwijać się, integrować się dalej, natomiast rozmawiamy na temat sposobu tej integracji. Uważamy że Brexit - łagodny rozwód z Wielką Brytanią - powinien być wykorzystany również jako pewna refleksja o Europie na temat nowego ułożenia relacji miedzy instytucjami europejskimi i państwami członkowskimi - zaznaczył minister Waszczykowski. Ważnym tematem dyskusji była także problematyka bezpieczeństwa, a zwłaszcza kwestie wdrożenia decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie, relacji NATO-UE oraz zwalczania terroryzmu.

- Mówiliśmy dziś o bezpieczeństwie Europy. Zgadzamy się, że decyzje szczytu NATO w Warszawie powinny być wykonywane. Mamy wewnętrzne problemy Europy jak Brexit, utrzymanie wzrostu gospodarczego, ale też problemy zewnętrzne: uchodźcy, migracje i konflikty - powiedział minister Waszczykowski.

Celem zainaugurowanej w 1999 r. przez ministrów Bronisława Geremka i Joziasa van Aartsena Konferencji Utrechckiej było wsparcie przygotowań Polski do członkostwa w UE. Obecnie stanowi ona ważne forum wymiany poglądów na temat bieżących wyzwań współpracy europejskiej. Kierując się doświadczeniami współpracy z Holandią Polska zainicjowała podobne mechanizmy współpracy z innymi krajami powołując Konferencję Skopijską i Konferencję Tbiliską.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA