REKLAMA

Kongres PSL: Kosiniak-Kamysz i Kalinowski pokierują partią przez następne 4 lata

  • Autor: aw/pap
  • 19 listopada 2016 20:20
Kongres PSL: Kosiniak-Kamysz i Kalinowski pokierują partią przez następne 4 lata Kosiniak Kamysz pełnił funkcję przewodniczącego PSL od końca 2015 r. Był najmłodszym ministrem w rządzie PO-PSL; gdy obejmował resort w listopadzie 2011 r., miał 30 lat (fot.twitter.com/KosiniakKamysz)

• Władysław Kosiniak-Kamysz podczas XII kongresu PSL został w sobotę (19 listopada) ponownie wybrany na stanowisko prezesa partii.
• Z kolei Jarosław Kalinowski został ponownie wybrany na szefa Rady Naczelnej ludowców.

Za kandydaturą Kosiniaka-Kamysza opowiedziało się 1002 delegatów uczestniczących w kongresie. Jego kontrkandydatem był skarbnik ludowców i lider regionu opolskiego Stanisław Rakoczy, na którego głosowało 50 delegatów.

"Bardzo serdecznie dziękuję za zaufanie" - powiedział szef PSL po ogłoszeniu wyników. "Zrobię wszystko, żeby nie zawieść tego zaufania, żebyśmy odbudowali zasłużoną dla nas pozycję" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

"Do dzieła! Zaczynamy kampanię samorządową. Cel jest prosty: zdobyć jak najwięcej przestrzeni do realizacji swoich planów i zamierzeń" - mówił prezes ludowców.

"Nie dam rady sam. Możemy tylko razem zmieniać na lepsze naszą rzeczywistość" - podsumował Kosiniak-Kamysz.

Za kolei kandydaturą Kalinowskiego na szefa Rady naczelnej opowiedziało się 713 delegatów uczestniczących w kongresie. Jego kontrkandydatem był szef Forum Młodych Ludowców Tomasz Pilawka, na którego głosowało 210 delegatów.

fot.twitter.com/KosiniakKamysz

Wśród zgłoszonych kandydatów na szefa Rady Naczelnej ludowców znalazł się także b. premier i b. prezes PSL Waldemar Pawlak, jednak nie przyjął on nominacji.

"Dziękuję za tę sympatyczną propozycję" - powiedział Pawlak. Życzył sukcesów Kalinowskiemu, który - jak stwierdził - ma od niego "spokojniejszy charakter". "Myślę że będzie lepszym przewodniczącym ode mnie" - ocenił.

Były premier dodał, że gdyby kongres upoważnił go do koordynowania i tworzenia Rady Ruchu Ludowego, to - jak zapewnił - takiego działania się podejmie.

Ruch ludowy - jak przekonywał zebranych Pawlak - wymaga aktywności i wytrwałości jego działaczy. "Spotkajmy się w działaniu, w tej szerokiej formule ruchu ludowego" - powiedział.

"Nie traćmy czasu na wojnę, na potyczki, na szarpanie się i tarmoszenie z innymi. Róbmy piękne rzeczy, tworząc to w naszych regionach i w kraju" - mówił.

Zdaniem Pawlaka "tajemnica i misterium ruchu ludowego tkwi w tym, że ludowcem człowiek się staje, staje się przez swoje życie, przez swoją działalność, przez swoją życzliwość dla drugiego człowieka". "To dziedzictwo trzeba rozwijać, a nie kłócić się o spadek" - dodał.

Władze PSL są wybierane raz na cztery lata. Między kongresami najwyższą władzą Stronnictwa jest Rada Naczelna. Władysław Kosiniak-Kamysz został w sobotę ponownie wybrany na stanowisko prezesa PSL

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • cichydan 2016-11-20 14:11:52
    Brawo Ludowcy ! Dobrze się dzieje, że nareszcie odklejacie się od POkrętaczzy. To Oni Was pociągnęli prawie na samo dno. Wykorzystywali Was tylko jako maszynkę do głosowania i zasłonę dymną dla swoich niecnych interesów, wykonywanych w białych rękawiczkach. Wkrótce, bylibyśmy kolejną kolonią Brukseli, Berlina i oczywiście Moskwy z którą pośrednicy w Brukseli, po cichu trzymają sztamę, jak w 1939 roku.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA