REKLAMA

Koniec kadencji kosztuje miliony. Ogromne odprawy

  • Autor: PAP
  • 23 września 2015 07:45
Koniec kadencji kosztuje miliony. Ogromne odprawy Kancelaria Sejmu szacuje, że w październikowych wyborach mandatu nie uzyska nawet 300 obecnych posłów. Fot. sejm.gov.pl

Kancelaria Sejmu szacuje, że ponad 300 obecnych posłów po wyborach nie wróci już na Wiejską. To zapowiada wielkie wydatki na odprawy i likwidację biur - informuje "Rzeczpospolita".

Rok wyborczy to dla Kancelarii Sejmu i Senatu duże wydatki. Kancelaria Sejmu szacuje, że w październikowych wyborach mandatu nie uzyska nawet 300 obecnych posłów.

9,4 mln zł tylko na odprawy 

Parlamentarzyście w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa w wysokości trzech uposażeń (9892,3 zł brutto, czyli łącznie prawie 30 tys. zł) oraz dodatków do nich (za funkcje pełnione przez posła lub senatora - przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego komisji).

Odejście 300 posłów z Sejmu kosztowałoby zatem ponad 9,4 mln zł tylko z racji konieczności wypłaty odpraw.

Pieniądze dla pracowników biur 

Odprawy z tytułu rozwiązania umów o pracę trzeba będzie wypłacić także zwalnianym pracownikom ich biur - dziś trudno to oszacować, bo niejednokrotnie ustępujący parlamentarzysta "oddaje" swoich pracowników koledze, który dostał się do Sejmu.

W wydatki trzeba wliczyć koszt obsługi nowych parlamentarzystów, którzy otrzymują środki na wynajem biura (12 tys. zł) i jego remont (10 tys.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA