REKLAMA

Koniec miesięcznic smoleńskich? "Zapowiedź Kaczyńskiego powinna przynieść uspokojenie"

  • Autor: PAP/AT
  • 11 sierpnia 2017 10:59
Koniec miesięcznic smoleńskich? "Zapowiedź Kaczyńskiego powinna przynieść uspokojenie" Cezary Jurkiewicz podkreślił, że celem organizowania miesięcznic jest to, aby pamięć o Smoleńsku nie zniknęła(fot.twitter.com/pisorgpl)

Do tej pory narracja była taka, że to wszystko trzeba robić, żeby zablokować Marsze Pamięci. W tym momencie pojawia się termin końcowy. Nie wiem, jak się zachowają kontrmanifestanci, dla mnie znamiennym wczoraj było to, że wśród protestujących nie było żadnych polityków totalnej opozycji - powiedział szef klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz.

• W czwartek (10 sierpnia) wieczorem, w 88. miesięcznicę katastrofy smoleńskiej, Krakowskim Przedmieściem przeszedł Marsz Pamięci jej ofiar.

• Jarosław Kaczyński zapowiedział, że po 96 marszach "będziemy mogli powiedzieć: kończymy".

• Zapowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zgodnie z którą łącznie odbędzie się 96 miesięcznic, powinna przynieść pewne uspokojenie - powiedział szef klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz.

• Jestem ciekaw, co w takiej sytuacji zrobią kontrmanifestujący -  dodał.

W czwartek wieczorem w 88. miesięcznicę katastrofy smoleńskiej, Krakowskim Przedmieściem przeszedł Marsz Pamięci. Poprzedziła go msza św. w intencji ofiar, którą odprawiono w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

"Wierzę, że w ósmą rocznicę staną tu pomniki i usłyszymy ostateczną odpowiedź o katastrofie smoleńskiej" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wtedy - po 96 marszach, a ofiar było przecież 96 - będziemy mogli powiedzieć: "kończymy" - dodał.

Do tej deklaracji na antenie TV Republika odniósł się w piątek szef klubu radnych PiS i jeden z organizatorów miesięcznic, Cezary Jurkiewicz.

Jurkiewicz powiedział, że tego typu zapowiedzi pojawiały się już wcześniej, jednak nie były "skonkretyzowane". "Mowa była o tym, że będziemy chcieli, żeby zaistniały pomniki, aby w ten sposób zakończyć Marsze Pamięci" - powiedział polityk PiS, dodając, że wypowiedź prezesa PiS powinna przynieść "pewne uspokojenie".

Jurkiewicz przyznał, że jest bardzo ciekaw "reakcji strony przeciwnej". "Dlatego że do tej pory narracja była taka, że to wszystko trzeba robić, żeby zablokować (Marsze Pamięci), w tym momencie pojawia się termin końcowy; nie wiem, jak się zachowają kontrmanifestanci, dla mnie znamiennym wczoraj było to, że wśród protestujących nie było żadnych polityków totalnej opozycji" - zaznaczył.

"Nie wiem, na ile (politycy opozycji) zorientowali się, co im służy, a co im nie służy, bo z pewnością wszystko, co robią, robią tylko pod względem tego, jakie są sondaże" - przekonywał polityk PiS. Podkreślił, że celem organizowania miesięcznic jest to, aby pamięć o Smoleńsku nie zniknęła.

Jurkiewicz zwrócił też uwagę, że nie wszyscy, którzy stali poza barierkami, w momencie gdy przechodził Marsz Pamięci, protestowali. "Wielu z tych ludzi przyszło, żeby w ciszy tam stać" - zauważył. Jego zdaniem, "ludzie poszukują prawdy" w związku z tym, co wydarzyło się w Smoleńsku.

Poseł PiS Waldemar Buda przekonywał w piątek w TVP Info, że w kwestii katastrofy smoleńskiej, jest pewien "katalog dowodów i okoliczności", które należy zweryfikować. "Ten czas do kwietnia (8. rocznicy katastrofy - red.) prawdopodobnie wystarczy, żeby te dowody przeprowadzić, żeby te okoliczności, wątpliwości sprawdzić" - ocenił.

Poseł PiS przyznał jednocześnie, że wszystkiego nie da się sprawdzić "w związku z tym, że nie mamy dostępu do wielu rzeczy, które są w posiadaniu prokuratury rosyjskiej, chociażby wraku". "Ale te dowody, które będą możliwe do przeprowadzenia, na pewno zostaną przeprowadzone i jakie będą efekty, prawdopodobnie już w kwietniu będziemy wiedzieć" - zapewnił Buda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Rocznice zawsze dla nas 2017-08-12 11:09:38
    Panie prezesie niech pan tego nie robi. Jak my będziemy żyć bez miesięcznic ? To narodowi się należy i jest niezbędne do egzystencji. Przecież bez tych miesięcznic nie będę miała możliwości ciągłego przeżywania rozpaczy po śmierci kuzyna. Braknie mi tych bóli żołądka i zawrotów głowy. Przeżywanie w ciszy tej rozpaczy to nie to samo. Trzeba podsycać ją ciągle. Dlaczego pan chce 96 miesięcznic a nie równe 100 czy 200. Proszę to przemyśleć. Nie sadzę, że się panu to znudziło lub uważa pan, że się już nie opłaca tego ciągnąć. Przecież to takie cudowne szczególnie dla nas rodzin. Wspólne rozdrapywanie ran - czy jest coś milszego ???REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA