REKLAMA

Koniec tygodnia pod znakiem spotkania Duda - Kaczyński

  • Autor: GP
  • 08 września 2017 07:47
Koniec tygodnia pod znakiem spotkania Duda - Kaczyński Andrzej Duda, wetami wobec propozycji sądowych PiS, miał zirytować lidera formacji. (fot.:K.Sitkowski/KPRP)

W piątek (8 września) ma dojść do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Jak udało się ustalić dziennikarzom TVP Info, jeszcze w piątek (8 września) ma dojść do spotkania między prezydentem Andrzejem Dudą i liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wcześniej o możliwości takiego spotkania, ale bez podawania konkretnej daty, informował portal internetowy wPolityce.pl.

Jak przewidują dziennikarze publicznej stacji informacyjnej, tematem spotkania najprawdopodobniej będą ustawy o sądach, jakie przygotowuje Kancelaria Prezydenta RP. Przypomnijmy, że gdy w lipcu Andrzej Duda zawetował dwie ustawy o sądach, jego stosunki z zapleczem politycznym rządu się ochłodziły.

Obie ustawy cieszyły się dużym poparciem Zbigniewa Ziobry, wiceministrów resortu sprawiedliwości Patryka Jakiego, czy też Michała Wójcika. Jarosław Kaczyński także popierał propozycje dotyczące Sądy Najwyższego (SN) i Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).

Weta są już oficjalnie w Sejmie. Jest prawdopodobne, że będą głosowane na jesieni. Możliwe są dwa scenariusze: Pierwszy, bardziej prawdopodobny, zakłada podtrzymanie weta prezydenta. Jeśli tak się stanie projekty ostatecznie upadną. Drugi wariant zakłada przełamanie weta. Do tego potrzeba większości 3/5 głosów. PiS takiej większości nie ma. Formacje opozycyjne zapowiedziały głosowanie za wetem, czyli przeciwko projektom.

Weta prezydenta spotkały się z aprobatą środowisk sędziowskich i, dla wielu, były wynikiem oporu społecznego, który Polacy w wielu miastach wyrażali protestami pod sądami rejonowymi.

Propozycje prezydenta

Po wetach Andrzej Duda zaproponował, że sam ze swoim zapleczem przedstawi propozycje dotyczące SN i KRS. We wrześniu minie termin, który Andrzej Duda sam nakreślił. Propozycje prezydenckie powinny być gotowe dwa miesiące po lipcowych wetach.

W mediach pojawiły się informacje o projektach, a do ich opiniowania przyznał się prof. Michał Królikowski. Więcej o pracy nad propozycjami prezydenta przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • :-) 2017-09-08 08:57:20
    Niewątpliwie spotkanie na szczycie. Tylko który będzie szczytował?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA