REKLAMA

Koniec wojny o pomniki. Ustawa wycofana z Sejmu

  • Autor: PAP/AT
  • 16 lutego 2017 06:59
Koniec wojny o pomniki. Ustawa wycofana z Sejmu Pomnik hrabiego Fryderyka Wilhelma von Redena w Chorzowie (fot.youtube.com)

Lokalne wojny o pomniki nie wybuchną. Senat nie chce już rozbiórki monumentów sławiących m.in. pruski militaryzm.

Hrabia Friedrich Wilhelm von Reden, dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, a później minister w rządzie pruskim, był osobą szczególnie zasłużoną dla rozwoju przemysłu na wschodzie Górnego Śląska. Dlatego W 2002 r. postawiono mu pomnik na chorzowskim rynku.

Monument budzi kontrowersje. Przeciw jego budowie demonstrowała grupa konserwatywnych działaczy z byłym posłem Adamem Słomką. Pomnik ma też swoich zwolenników, jednak i tak wkrótce musiałby zostać rozebrany. Tak przewidywał senacki projekt ustawy, nad którym prace zaczął Sejm.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", do rozbiórki jednak nie dojdzie, bo marszałek Senatu Stanisław Karczewski wniósł projekt uchwały w sprawie wycofania ustawy z Sejmu. Oznacza to, że lokalne wojny o pomniki nie wybuchną nie tylko na Śląsku, ale też w innych regionach kraju. Projekt przewidywał bowiem również rozbiórkę m.in. monumentów ukraińskich i litewskich.

Czytaj też: Zbudujemy pomniki smoleńskie

Przepisy dotyczące mniejszości narodowych w projekcie znalazły się nieco przypadkowo. Początkowo chodziło w nim o niewielką nowelizację przyjętej w ubiegłym roku ustawy dekomunizacyjnej. Dotyczy ona usunięcia nazw ulic i innych obiektów, które odnoszą się do komunizmu lub innych systemów totalitarnych. Senatorowie postanowili dodać przepis mówiący o tym, że stosuje się ją też do komunistycznych pomników i tablic. Z danych wojewodów wynika, że na terenie 15 województw (bez Mazowsza) jest obecnie 469 takich obiektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • artamator 2017-02-16 10:11:30
    Pal diabli jakiś pomnik sprzed lat. Samemu diabłu jestem gotów postawić postument albo nawet płytę nagrobną ! ...gdy obok niego staną setki innych nowych pomników upamiętniających nieznane wydarzenia i postacie z historii Polski. Sam Hollywood byłby w stanie zrobić niekończące się seriale i filmy sensacyjne lepsze niż 007. A my lepiej znamy dzieje Robin Hooda i Supermena. A poważanie, pomijam zabory, ale od 1945 roku Polacy wrzuceni zostali w jakiś mongolsko- niemiecki kocioł tracąc kontakt ze swymi korzeniami a w ostatnich latach podlano to amerykańską, prymitywną pop kulturą . Należy zacząć od przywracania prawdziwej polskiej kultury. Pomijam nazwy ulic z komunistycznymi ścierwami, choć rondo Roosevelta też mi się nie podoba..REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA