REKLAMA

Koniec z finansowaniem religii w szkołach? Projekt już w Sejmie

 • Autor: TM
 • 05 października 2015 14:34
Koniec z finansowaniem religii w szkołach? Projekt już w Sejmie Pod projektem zebrano ponad 150 tys. podpisów osób popierających tę inicjatywę. Fot. facebook.com

Zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa zakłada obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty złożony w poniedziałek w Sejmie. Zebrano pod nim ponad 150 tys. podpisów osób popierających tę inicjatywę.

Chodzi nam o przeniesienie kosztów finansowania religii na organizację, która się tego podejmuje. Uważamy, że polska szkoła jest niedofinansowana, uważamy, że środki, które w tej chwili są przeznaczone na ten cel mogą zostać przeznaczone na inny cel edukacyjny - powiedział Damian Raczkowski z inicjatywy "Świecka Szkoła".

Wynagrodzenia dla katechetów: 1 mld 350 mln zł

Jak mówił lekcje religii, a konkretnie wynagrodzenia dla katechetów, to koszt 1 mld 350 mln zł. Według inicjatorów akcji środki te można by przeznaczyć np. na dodatkowe lekcje języków obcych, pracownie informatyczne, czy wsparcie dla dzieci z ubogich rodzin.

Pytaliśmy ludzi na Facebooku, na co oni by przeznaczyli te środki. Pojawiły się propozycje finansowania z tych środków nauki pierwszej pomocy, czy opieki dentystycznej dla uczniów - powiedział Raczkowski.

Z przedstawicielami inicjatywy obywatelskiej spotkała się w poniedziałek marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.Mieliśmy bardzo dobrą rozmowę z panią marszałek, która wprawdzie nie zajmuje stanowiska w tej kwestii, natomiast była to rozmowa bardzo przyjazna - powiedział po spotkaniu Leszek Jażdżewski z inicjatywy "Świecka Szkoła".

Nie są przeciwnikami Kościoła

Obecny Sejm z przyczyn proceduralnych, czyli braku czasu nie zajmie się już tym projektem. Mamy pewność, ponieważ z automatu przechodzi on do następnego Sejmu, że będzie to jeden z pierwszych projektów, który zostanie przez niego podjęty, tym bardziej, że Zjednoczona Prawica deklarowała, że nie będzie chciała odrzucać projektów obywatelskich w pierwszym czytaniu - zaznaczył Jażdżewski.

Jak podkreślają przedstawiciele inicjatywy "Świecka Szkoła" nie są oni przeciwnikami Kościołów, religii, czy katechezy. Uważają jednak, ze sprawy wiary i jej demonstrowanie zgodnie z konstytucją powinny zostać w sferze prywatnych decyzji, nie powinny być częścią systemu szkolnego, nie powinny być finansowane z budżetu państwa.

Sejm rozpatruje obywatelski projekt ustawy, jeśli wraz z nim złożonych zostanie wymagane minimum 100 tys. podpisów obywateli popierających go. Na ich zebranie komitet inicjatywy obywatelskiej ma trzy miesiące od czasu zarejestrowania. Po złożeniu podpisów w Sejmie są one liczone i weryfikowane.

Ostatnie posiedzenie

Rozpoczynające się w tym tygodniu, w czwartek posiedzenie Sejmu jest ostatnim w tej kadencji. Następne posiedzenie odbędzie się po wyborach parlamentarnych wyznaczonych na 25 października. Zbierze się wtedy izba w nowym składzie.

Wszystkie nieuchwalone projekty złożone w izbie w mijającej kadencji tracą moc prawną wraz z jej końcem. Wyjątek stanowią projekty obywatelskie, w ich przypadku nie obowiązuje zasada dyskontynuacji, dlatego projektem zajmie się parlament kolejnej kadencji.

Religię do szkół wprowadzono w 1990 r. na mocy instrukcji Ministra Edukacji Narodowej. W 1992 r. MEN wydało rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. I instrukcja, i rozporządzenie zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego przez kolejnych rzeczników praw obywatelskich - Ewę Łętowską i Tadeusza Zielińskiego. Obie skargi TK oddalił.

Zgodnie z rozporządzeniem rodzice mogą wybrać, czy dziecko będzie chodzić na lekcje etyki, religii, czy nie będzie uczestniczyć ani w jednych, ani w drugich. Zarówno lekcje etyki, jak i religii organizowane są na wniosek rodziców. Przepisy te dotyczą wszystkich kościołów i związków wyznaniowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • tyszczuk.pl 2015-10-06 15:30:18
  Jestem kandydatem do Sejmu z KWW Kukiz'15. To zła propozycja. Widać, że tworzona z perspektywy dużego miasta. Samorządy powinny mieć prawo podpisywania z parafiami porozumień ws. współprowadzenia i współfinansowania religii. Proponuję przekazania decyzji w tym temacie lokalnej społeczności. Mam 100 % pewność, że JST potrafią się samodzielnie porozumieć z parafiami w tym obszarze. To nie jest kluczowy problem na wybory. Ewa Kopacz wraz z Sawickim zapowiedzieli właśnie bankructwo ZUS. To was nie martwi?
 • jerzy 2015-10-06 09:25:12
  Najwyższy czas.Jeśli ktoś chce szerzyc swoją ideologię lub wiarę niech robi to za własne pieniądze i we własnych lokalach.
 • Arek 2015-10-05 23:04:41
  PO wymięknie przed wyborami i nie przegłosuje ale jest nadzieja, że Petru to zmieni.
 • Arkadiusz 2015-10-05 15:36:04
  Popieram inicjatywę w 100 % tylko jak PIS dojdzie do władzy projekt przepadnieREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA