REKLAMA

Konkluzje ze spotkania dotyczącego programu "Akademia Przyszłości"

  • Autor: PAP/GP
  • 14 stycznia 2016 19:31
Konkluzje ze spotkania dotyczącego programu "Akademia Przyszłości" Spotkanie o edukacji i programie "Akademia Przyszłości" odbyło się w Pałacu Prezydenckim (fot. wikimedia.org/CC)

· "Akademia Przyszłości" to projekt edukacyjno-rozwojowy skierowany do dzieci i młodzieży, które napotykają problemy w edukacji.
· Spotkanie odbyło się z inicjatywy Andrzeja Dudy.
· Jednym z filarów programu jest budowanie odpowiedzialnej postawy za swoje życie młodych obywateli, a nie tylko edukacja rozumiana jako zdawanie egzaminów.

- O wykorzystaniu potencjału "Akademii Przyszłości" - programu dla dzieci z problemami w szkole - rozmawiali w czwartek w Pałacu Prezydenckim minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wiceminister edukacji Teresa Wargocka i prezes Stowarzyszenia "Wiosna" ks. Jacek Stryczek.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, który także wziął udział w spotkaniu - poinformował podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Jak podkreślił, zdaniem prezydenta koncepcja "Akademii Przyszłości" - niestandardowego podejścia do pomocy dzieciom z problemami wychowawczymi - jest warta popularyzacji. Dodał, że prezydentowi Dudzie zależy, aby zastanowić się nad wykorzystaniem metody wychowawczej proponowanej w "Akademii Przyszłości" w ramach systemu edukacyjnego, opieki, wsparcia dla rodzin potrzebujących.

- W takim przedsięwzięciu wyraża się głębokie przekonanie prezydenta o potrzebie wspólnotowego działania - dodał Kolarski.

Ks. Stryczek zaznaczył, że istotnym elementem procesu wychowawczego jest, by przygotować dziecko do radzenia sobie w życiu, a nie tylko, by zdawało szkolne egzaminy. Dodał, że na spotkaniu z ministrami miał okazję przedstawić metodologię programu oraz idee, które programowi przyświecają.

Przeczytaj o reformie edukacyjnej rządów Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie zmuszamy dziecka do nauki, ale powodujemy, żeby chciało mu się uczyć" - powiedział. Według niego w masowej szkole dzieci z problemami są pozostawiane same sobie.

- W "Akademii Przyszłości" te dzieci podnosimy. Człowiek, który jest ubogi lub ma kłopoty w szkole, nie jest kimś gorszym. Chcemy tego człowieka ponosić, by radził sobie w życiu. To nasza odpowiedź na biedę - powiedział.

Program "Akademia Przyszłości" w 2003 r. powstał z inicjatywy ks. Stryczka. Jego celem jest "przeprowadzanie dzieci od porażki w szkole do sukcesów w życiu". Każde dziecko w Akademii otrzymuje swojego tutora, którym jest wolontariusz. "Akademia sprawia, że dzieci, które dotychczas czuły się nieważne, mogą poczuć się wyjątkowe" - czytamy na stronie internetowej stowarzyszenia.

Ponadto Akademia daje dziecku wyprawkę na początek roku, ale także dzięki wsparciu wolontariusza uczy konkretnych umiejętności, np. odpowiadania przy tablicy, rozmowy z kolegami. "Co najważniejsze - kształtuje w nim mentalność wędkarza - uczy je, jak radzić sobie w szkole i w życiu" - informuje Stowarzyszenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA