REKLAMA

Konrad Szymański: Komisja Europejska szuka porozumienia z Polską

 • Autor: PAP/PSZ
 • 23 kwietnia 2018 10:09
Konrad Szymański: Komisja Europejska szuka porozumienia z Polską Komisja Europejska już nie szuka konfrontacji z władzami Polski? (fot. Shutterstock)

Dzięki stanowisku wielu krajów Unii Europejskiej, sceptycznych wobec wszczęcia wobec Polski procedury z art. 7, oraz dzięki korekcie reformy wymiaru sprawiedliwości stanowisko Komisji Europejskiej w rozmowach z rządem polskim jest dziś "znacznie bardziej konstruktywne" - powiedział w Radiu Plus wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

 • Stanowiska Komisji Europejskiej i władz Polski wydają się coraz bliższe.
 • Polska przeprowadziła już pewne korekty w reformie wymiaru sprawiedliwości.
 • Konrad Szymański ostrzega, że nie brakuje jednak ośrodków, którym zależy na storpedowaniu porozumienia Komisji Europejskiej z polskim rządem.

Zastrzegł jednak, że w Brukseli jest wciąż wiele ośrodków, zainteresowanych storpedowaniem ewentualnego porozumienia rządu polskiego z Komisją Europejska w tej sprawie.

Konrad Szymański, który był 23 kwietnia gościem Radia Plus, zapewniał, że nie jest prawdą, iż Polska nieco ustąpiła w negocjacjach z Komisją Europejską w sprawie procedury z art. 7 i wycofała się z niektórych zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości, bo nie znalazła wystarczająco wielu sojuszników wśród krajów Unii.

Było wręcz odwrotnie, przekonywał, to dokładne i poparte analizą prawną przedstawienie polskich reform sądownictwa "spowodowało, że na forum Rady UE wystarczająco wiele państw wykazało swoje wątpliwości dotyczące tego, czy naprawdę środki proponowane przez KE są proporcjonalne, są w czas i są w ogóle politycznie potrzebne".

Z kolei takie stanowiska państw Unii spowodowało, że po stronie KE powstało przekonanie, iż "być może nie warto iść w kierunku scenariusza konfrontacji". Stąd dziś Komisja Europejska "rozmawia z Polską w sposób dużo bardziej konstruktywny", przekonywał Szymański, i "szuka porozumienia, a nie konfrontacji".

"Dziś pozycja polskiego rządu w tym sporze jest bezprecedensowo silna głównie z uwagi na to, że większość parlamentarna była w stanie przeprowadzić pewne korekty w zakresie reformy wymiaru sprawiedliwości, które nie podważają jej sensu, ale wychodzą naprzeciw oczekiwaniom komisji" - przekonywał wiceszef MSZ.

Jednak - jak mówił - co do zakończenia rozmów z KE, "nie mówimy o żadnych terminach, bo jest wiele osób i ośrodków, które nie są zainteresowane porozumieniem i chętnie by te porozumienie storpedowały". Z tego samego powodu, zdaniem Szymańskiego, "tej sprawy nie można traktować jako zamkniętej", a on sam jest "daleki od hurraoptymizmu".

Szymański zwracał uwagę, że np. "opozycja w Polsce jest niezadowolona z tego, że paliwo, którego nadużywała w czasie ostatnich kilkunastu miesięcy, może się nagle skończyć".

"Dla wielu polityków opozycji to może być zła wiadomość, w szczególności dla tych, którzy uważali, że polskie sprawy można załatwiać na forum międzynarodowym i przy wsparciu międzynarodowych aktorów. To jest zawsze zła praktyka, a w tym wypadku nie tylko zła, ale być może całkowicie bezskuteczna" - powiedział wiceszef MSZ.

Szymański zaznaczył zarazem, że jest bardzo zadowolony z deklaracji przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, że sprzyja on porozumieniu rządu polskiego z KE i byłby zadowolony, gdyby do porozumienia w tej sprawie doszło. Przypomniał jednak, że Tusk, jako szef RE, "nie ma formalnego związku" z negocjacjami między polskim rządem, a KE.

Komisja Europejska, podejmując w grudniu decyzje o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o UE, dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności. Dotyczyły one m.in. zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, w tym niestosowania zapisu o obniżonym wieku emerytalnym wobec obecnych sędziów.

KE domagała się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chciała, by nie przerywano kadencji sędziów członków Rady oraz by zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Inna z rekomendacji dotyczyła przywrócenia niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane. KE zapowiadała możliwość wycofania art. 7, jeśli polskie władze spełnią jej postulaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Laura Miletich 2018-04-24 05:04:14
  NIe mielibysmy problemow z KE gdyby nie Tusk ,PO i Nowoczesna.Im wczesniej Polacy usuna ich z zycia politycznego tym wczesniej skoncza sie te problem,mowi sie,ze "Polak madry po szkodzie"jezeli bedziecie na nich ,po tym co wyprawiaja dalej glosowac ,to na zal bedzie za pozno,a nastepstwa nieodwracalne.Od Was zalezy Wasza przyszlosc i dobrobyt kraju,wiec zadbajcie o to nikt za Was tego nie zrobi,nie jestescie bezsilni Wasz GLOS jest Wasza sila ,wiec glosujcie madrzeREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA