REKLAMA

Konrad Szymański zaprezentuje "Białą księgę" w Brukseli

  • Autor: PAP/AT
  • 15 marca 2018 10:14
Konrad Szymański zaprezentuje "Białą księgę" w Brukseli "Biała księga" ma na celu - według kancelarii premiera - wyjaśnienie, że zarzuty kierowane pod adresem reform nie mają podstaw (fot. premier.gov.pl)

W piątek (16 marca) w Brukseli minister ds. europejskich Konrad Szymański zaprezentuje "Białą księgę" o reformach wymiaru sprawiedliwości w Polsce - poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Na piątkowe spotkanie w Brukseli ws. "Białej Księgi", dotyczącej reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości, zaproszono przedstawicieli KE, sekretariatu Rady UE i państw UE.

Czaputowicz pytany w radiowej Trójce, kiedy i jakich efektów spodziewa po zaprezentowaniu przez rząd "Białej Księgi", powiedział, że w piątek minister ds. europejskich Konrad Szymański zaprezentuje "Białą księgę" w Brukseli. "Po prostu robimy swoją pracę, docieramy do państw z naszą argumentacją" - wyjaśnił szef MSZ.

Czytaj też: Morawiecki: "Biała księga" zawiera pełne wyjaśnienie reformy sądownictwa

Podkreślił, że państwa powinny mieć "pełną wiedzę" o reformach wymiaru sprawiedliwości w Polsce. "Liczymy na to, że zrozumieją nasze stanowisko przy podejmowaniu decyzji, co do dalszego postępowania, w oparciu o procedurę przewidzianą w art.7" - dodał Czaputowicz.

W ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki w Brukseli po spotkaniu z szefem i wiceszefem Komisji Europejskiej, oświadczył, że Polska oczekuje poważnej, merytorycznej analizy "Białej Księgi" o reformie sądownictwa, którą przekazał szefowi KE Jean-Claude'owi Junckerowi i wiceszefowi KE Fransowi Timmermansowi.

Czytaj też: Biała Księga Morawieckiego na językach. Lubnauer mówi o idiotach, Budka o manipulacji

Morawiecki zaznaczył wówczas, że rozmowa z Junckerem była "merytoryczna", a sama "Biała Księga" jest oficjalnym dokumentem rządowym, który zostanie rozesłany też do wszystkich eurodeputowanych, żeby zapoznali się "ze specyfiką polskiego wymiaru sprawiedliwości". Jak powiedział, dokument został także przekazany do wszystkich krajów członkowskich UE, żeby mogły zapoznać się z "racjami przedstawionymi w tej księdze".

"Biała księga" to liczący 98 stron dokument. Jego celem - według kancelarii premiera - jest "wyjaśnienie, że zarzuty kierowane pod adresem reform nie mają podstaw", oraz "rozwianie obaw naszych europejskich partnerów o stan praworządności w Polsce".

Rząd przekonuje w dokumencie, że polskie ustawodawstwo nie odbiega od tego, które obowiązuje w innych krajach o ugruntowanej demokracji, a reformy są uzasadnione problemami, z którymi od lat boryka się sądownictwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA