REKLAMA

Konstanty Radziwiłł zapowiada rewolucję w służbie zdrowia. W 2018 r. 6 proc. PKB

  • Autor: GP
  • 26 stycznia 2016 16:10
Konstanty Radziwiłł zapowiada rewolucję w służbie zdrowia. W 2018 r. 6 proc. PKB Szef resortu zdrowia pytany o konkretne sumy odpowiada, że w 2017 roku skok finansowania będzie wynosił kilka miliardów złotych. (fot. twitter.com)

· Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił część planów swojego resortu na najbliższe dwa lata.
· Ministerstwo chce poważnie zmniejszyć finansowanie służby zdrowia z NFZ, następnie zastąpić je środkami budżetowymi. Proces zacznie się w 2017 roku, a w 2018 całe koszty opieki zdrowotnej będą finansowane z budżetu.
· Minister zapewnia, że prace są już w zaawansowanym stadium. Po tych zmianach będą realizowane kolejne postulaty partii rządzącej.

- Planujemy odejście od powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu dwóch lat – zapowiedział minister zdrowia. Ma zamiar przesuwać stopniowo finansowanie pochodzące z NFZ na budżet państwa.

O najpoważniejszym problemie polskich pacjentów, kolejkach do lekarzy specjalistów Radziwiłł mówi, że ich rozwiązanie leży w środkach finansowych ministerstwa.

- Generalnie kierunek zmian byłby taki, żeby kolejne dziedziny służby zdrowia zasilać pieniędzmi bezpośrednio z budżetu – wyjaśniał w wywiadzie radiowym udzielonym dla TOK FM minister. Po czym przypominał, że Konstytucja zapewnia szczególną ochronę niektórym grupom obywateli, tj. dzieciom, kobietom w ciąży, niepełnosprawnym i ludziom w podeszłym wieku. Te osoby, w ocenie ministra można objąć dodatkową ochroną. Nie powinno to także naruszyć równości wobec prawa obywateli i ich równego dostępu do ochrony zdrowia.

Zobacz jak Stanisław Karczewski ocenia sytuację w Europie.

Szef resortu zdrowia pytany o konkretne sumy odpowiada, że w 2017 r. skok finansowania będzie wynosił kilka miliardów złotych. Docelowo ministerstwo chce podniesienia wydatków w Polsce na opiekę zdrowotną z 4 proc. do 6 proc. PKB w 2018 roku.

Zmiany będą postępować i w ciągu dwóch lat mają zrewolucjonizować całą opiekę zdrowotną nad Wisłą. Konstanty Radziwiłł zaznacza, że kolejne inicjatywy resortu to: bezpłatna pomoc medyczna, która zlikwiduje podział na pacjentów ubezpieczonych i nieubezpieczonych. Dalej e-recepty, czyli informatyzacja służby zdrowia, a także głośne w kampanii wyborczej leki dla seniorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Wdzivny 2016-01-26 18:47:03
    Jeśli się uda, to chyba dobry kierunek. Jeśli leczyć się będzie na początku choroby, albo prewencyjnie, to zapobiegnie się przedwczesnemu odchodzeniu na rentę z powodu złego stanu zdrowia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA