REKLAMA

Konstytucja: Łączenie obchodów niepodległości z referendum nie jest dobrym pomysłem?

  • Autor: PAP/AT
  • 05 kwietnia 2018 12:43
Konstytucja: Łączenie obchodów niepodległości z referendum nie jest dobrym pomysłem? Prezydent chciałby by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada (fot.shutterstock)

Referendum jest rzeczą dopuszczalną, więc nie wolno mówić, że to jest coś złego, natomiast czy termin jest odpowiedni, czy nie, z tym bym dyskutowała - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek pytana o referendum w sprawie konstytucji.

  • Cały czas się zastanawiamy, czy termin referendum konsultacyjnego ws. zmiany konstytucji, który zaproponował prezydent Andrzej Duda - 11 listopada - jest terminem rozsądnym - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
  • Wielu polityków PiS uważa, że łączenie obchodów niepodległości z referendum nie jest dobrym pomysłem - zaznacza.
  • Krytycznie o łączeniu referendum z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości wypowiadał się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński - dodaje.

Mazurek była pytana na briefingu prasowym w Sejmie, czy zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konsultacyjne ws. zmiany konstytucji jest potrzebne. "Z punktu widzenia prezydenta z pewnością tak, z naszego punktu widzenia - cały czas zastanawiamy się, czy termin, o którym mówi pan prezydent, jest terminem rozsądnym" - powiedziała rzeczniczka PiS.

Jak dodała, wielu polityków PiS uważa, że łączenie obchodów niepodległości z referendum nie jest dobrym pomysłem. Krytycznie o łączeniu referendum z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości wypowiadał się m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Rzeczniczka PiS była dopytywana, czy chodzi tylko o termin referendum, czy też PiS ma merytoryczne wątpliwości co do jego przeprowadzenia. "Trudno na to pytanie odpowiedzieć, dlatego że pewnie są rzeczy ważne, w których, jak uważa prezydent, powinien wypowiedzieć się naród. Referendum jest rzeczą dopuszczalną, więc nie wolno mówić, że to jest coś złego, natomiast czy termin jest odpowiedni, czy nie, z tym bym dyskutowała" - odparła.

Czytaj też: Konstytucja: Jakie pytania pojawią się podczas referendum?

Mazurek została też zapytana, czy prezydenta wetując tzw. ustawę degradacyjną, "nie zniechęcił" PiS do popierania referendum konsultacyjnego w sprawie zmiany konstytucji. "Na temat referendum konstytucyjnego od dłuższego czasu w ogóle nie rozmawialiśmy. Kiedy pojawił się ten pomysł, to artykułowaliśmy swoje zastrzeżenia, które do dzisiaj podtrzymujemy" - powiedziała.

Prezydent ogłosił swoją inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Chciałby, aby odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

W niedawnym wywiadzie wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha zapewnił, że ze strony kierownictwa PiS nie ma sygnałów negujących potrzebę przeprowadzenia w tym roku referendum ws. zmiany konstytucji.

"Nikt z kierownictwa partii nie mówi, że to referendum jest niepotrzebne, albo że go nie będzie. Więc to już nie jest pytanie, czy tak?, bo jest tak i też nie do końca pytanie kiedy?, bo to że jesienią, czy późną jesienią tego roku, to też wszyscy są zgodni. Natomiast jest pytanie, czy wspólnie z wyborami samorządowymi, czy nie" - powiedział prezydencki minister.

Zgodnie ze znowelizowanym prawem wyborczym, tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się 21 października, 28 października bądź 4 listopada (pierwsza tura, w konsekwencji druga tura wyborów może być 4 listopada, 11 listopada albo 18 listopada. Jak zaznaczył Mucha, "te terminy niewątpliwie oddziałują na termin referendum"

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA