REKLAMA

Konsulat honorowy Mołdawii w Lublinie otwarty

  • Autor: PAP
  • 23 sierpnia 2016 16:14
 Konsulat honorowy Mołdawii w Lublinie otwarty Flaga Mołdawii

Konsulat honorowy Republiki Mołdawii otwarto we wtorek (23 sierpnia) w Lublinie. To szósty taki konsulat w Polsce - poinformował ambasador Mołdawii Iurie Bodrug. Podkreślił, że Mołdawia chce korzystać z doświadczeń Polski w reformowaniu swego państwa.

"Promowanie kraju wyłącznie siłami ambasady jest niemożliwe, ale, na szczęście dla ambasadorów, istnieje instytucja konsulów honorowych. Rola konsulów honorowych jest bardzo prosta: być takim swoistym mostem pomiędzy własnym województwem a Republiką Mołdawii i odwrotnie. Chodzi m.in. o misje gospodarcze, kontakty kulturowe, kontakty międzyludzkie" - powiedział ambasador Republiki Mołdawii w Polsce Iurie Bodrug.

Konsulem honorowym został lubelski biznesmen, wiceprezes Stowarzyszenia Lubelski Klub Biznesu Andrzej Kita. "Mam duże doświadczenie w biznesie, działam od lat na terenie Lubelszczyzny. Myślę, że to pomoże mi, abym dobrze wypełniał swoją funkcję" - powiedział Kita.

Ambasador Bodrug podkreślił, że stosunki polityczne między Polską a Mołdawią "są wzorcowe". "Najważniejszą dla nas rzeczą teraz to jest polskie doświadczenie i wiedza, jak to jest transformować taki wielki kraj, zmodernizować ten kraj; jak przybliżyć Mołdawię - mając jako wzór Polskę - do wymogów Unii Europejskiej, do standardów europejskich" - powiedział.

Zaznaczył, że w Mołdawia już korzysta z doświadczeń Polski w wielu dziedzinach m.in. kilka lat temu na wzór polski utworzono w Mołdawii ministerstwo spraw wewnętrznych, prowadzona jest reforma ustroju rolnego i unowocześniania rolnictwa, planowana jest też reforma samorządowa (obecnie w Mołdawii funkcjonuje administracja lokalna podporządkowana rządowi).

"Ja jestem nieuleczalnym optymistą. To, co zrobili Polacy w ostatnich latach, zrobimy i my. Troszeczkę trudniej, trochę w innych warunkach, ale ludzie mogą to zrobić, jeśli zechcą. Polacy są tak otwarci, że przekazują nam wiedzę i doświadczenie, jak to się robi. Musimy to doświadczenie przyjąć" - powiedział ambasador Mołdawii w Polsce.

Obecny na uroczystości otwarcia konsulatu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podkreślił, że potrzebny jest rozwój polsko-mołdawskich stosunków gospodarczych, bo to przyczyni się m.in. do umocnienia obu krajów.

"Mołdawia jest naszym partnerem strategicznym od pewnego czasu. Jest niezwykle ważnym krajem z punktu widzenia bezpieczeństwa w Europie i w tej części świata. Jednocześnie może być bardzo dobrym partnerem handlowym, ale na razie ta wymiana gospodarcza jest na skromnym bardzo poziomie" - powiedział Czarnek.

Dyrektor wydziału strategii i obsługi inwestorów urzędu miasta Lublin Mariusz Sagan podkreślił, że współpraca gospodarcza Lubelszczyzny z Mołdawią została już zainicjowana. W 2014 r. Przedstawiciele miasta Lublin, samorządu województwa lubelskiego, ONZ Global Compact w Polsce oraz Izby Handlowo-Przemysłowej Republiki Mołdawii podpisali w Kiszyniowie (stolica Mołdawii) porozumienie o utworzeniu Polsko-Mołdawskiej Rady Gospodarczej. Sagan powiedział, że były już organizowane misje gospodarcze, przedstawiciele Mołdawii przyjeżdżali do Lublina na różne konferencje i kongresy gospodarcze.

"Trzeba to dalej rozwijać. Wydaje się że obecność konsula honorowego w Lublinie będzie gwarantem, że te kontakty będą kwitły" - zaznaczył Sagan.

Konsulat honorowy Mołdawii w Lublinie jest szóstą taką placówką w Polsce - konsulaty honorowe Mołdawii funkcjonują już w Łodzi, Białymstoku, Toruniu, Elblągu i Katowicach.

Mołdawia - państwo położone między Rumunią i Ukrainą - 27 sierpnia będzie obchodzić 25-lecie niepodległości, którą odzyskała w 1991 r., po rozpadzie Związku Radzieckiego. Kraj ten - o powierzchni prawie 34 tys. km kw., zamieszkały przez ponad 3,5 mln ludzi - uważany jest za najbiedniejszy w Europie.

W 2014 r. Mołdawia podpisała umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, dzięki której kraj ten ma stopniowo integrować się z unijnym wspólnym rynkiem poprzez zniesienie większości ceł i barier handlowych oraz dostosowywanie do standardów unijnych. (PAP)

ren/ as/

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA