REKLAMA

Kontrmiesięcznica, Lubnauer: Apeluję, by nikt nie ulegał prowokacjom podczas miesięcznicy smoleńskiej

  • Autor: PAP/AT
  • 10 lipca 2017 09:49
Kontrmiesięcznica, Lubnauer: Apeluję, by nikt nie ulegał prowokacjom podczas miesięcznicy smoleńskiej Kontrmiesięcznice to protest przeciwko ustawie o zgromadzeniach - mówi Lubnauer (Katarzyna Lubnauer, fot.facebook.com/katarzyna.lubnauer)

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaznaczyła, że podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej może dojść do prowokacji. - Chciałam zaapelować, żeby nikt nie ulegał tym prowokacjom i nikt nie próbował tych prowokacji. Żeby policja też nie dała się wykorzystać w żaden sposób jako pewne narzędzie polityczne - zaznaczyła.

• 10 czerwca wieczorem na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie kilkadziesiąt osób zakłóciło obchody miesięcznicy smoleńskiej.

• Katarzyna Lubnauer zaapelowała by podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej nikt nie ulegał prowokacjom i nikt ich nie próbował.

• Jej zdaniem "kontrmiesięcznice" to protest przeciwko ustawie o zgromadzeniach.

10 czerwca wieczorem na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie kilkadziesiąt osób zakłóciło obchody miesięcznicy smoleńskiej siadając na jezdni; próbowali w ten sposób zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki. Policja usunęła kontrmanifestantów z trasy marszu, wśród nich był Władysław Frasyniuk, opozycjonista z czasów PRL.

Czytaj też: Lech Wałęsa przeciwko miesięcznicom smoleńskim

Lubnauer była pytana w radiowych Sygnałach Dnia, jak jej zdaniem, przebiegną poniedziałkowe (10 lipca) obchody 87. miesięcznicy smoleńskiej. Według posłanki podczas obchodów może dojść do prowokacji. "Chciałam zaapelować, żeby nikt nie ulegał tym prowokacjom i nikt nie próbował tych prowokacji. Żeby policja też nie dała się wykorzystać w żaden sposób jako pewne narzędzie polityczne" - podkreśliła Lubnauer.

10 lipca odbędzie się kontrmanifestacja miesięcznicy smoleńskiej (fot.Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0) 10 lipca odbędzie się kontrmanifestacja miesięcznicy smoleńskiej (fot.Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

Jak dodała, kontrmanifestacje to protest nie przeciwko miesięcznicom a ustawie o zgromadzeniach. W ocenie Lubnauer, ustawa ta łamie Konstytucję. "Idea kontrmanifestacji na całym świecie jest oparta na tym, że ona ma być obok manifestacji podstawowej" - dodała posłanka. Jej zdaniem, do tej pory kontrmanifestacje przebiegały pokojowo.

Czytaj też: Miesięcznica smoleńska. Błaszczak: Ich zdaniem nie można odmawiać publicznie różańca

Lubnauer uważa, że PiS ma "plan polityczny zrównania tego, co się dzieje w związku z miesięcznicą z tym, co się stało w Hamburgu". Podczas demonstracji przeciwko szczytowi G20 w Hamburgu dochodziło do ataków na policjantów, aktów przemocy, niszczenia mienia, plądrowania sklepów i lokali oraz pożarów. Policja używała armatek wodnych i gazu łzawiącego, by rozpędzić agresywny tłum. Na miejsce zajść skierowano jednostkę antyterrorystyczną.

Według posłanki, jest to "bardzo niepokojący sygnał". Dodała, że jeśli wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu przebiegną spokojnie, to PiS przedstawi to jako sukces szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, który "zapewnił bezpieczeństwo". "Wzywam do pewnego opamiętania" - oświadczyła Lubnauer.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wszyscywszystkowiedzą 2017-07-10 10:30:17
    Działacze "nowoczesnej", szczególnie Ci o niemiecko brzmiących nazwiskach, porównują wydarzenia w Polsce z haniebnymi hecami politycznymi wywoływanymi przez skrajną lewicę i ultra bandytów w Niemczech, tylko po to aby zamanifestować rzekomy brak demokracji w Naszym Wolnym Kraju - Polsce. To są ich już ostatnie pomysły na podniesienie "słupków" spadających notowań przed kolejnymi wyborami. Niech lepiej wytłumaczą się skąd mieli pieniądze na założenie "nowoczesnej" i gdzie się podziało te 5 milionów, które ludzie Petru przelali na "pomyłkowe" konto na Kajmanach. Ich wiarygodność jest już zerowa a trzymają się w sondażach, tylko na własnych głosach i poparciu Sorosa.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA