REKLAMA

Konwencja PO m.in. o możliwości odwołania prezydenta Polski w referendum

 • Autor: PAP/jm
 • 30 czerwca 2016 17:53
Konwencja PO m.in. o możliwości odwołania prezydenta Polski w referendum W sobotę (2 lipca) we Wrocławiu Platforma chce również dyskutować o koniecznych - jej zdaniem - zmianach ustrojowych w Polsce. Mowa ma być m.in. o wprowadzeniu możliwości odwołania prezydenta RP w referendum, czy zmianie sposobu wyboru sędziów TK, tak by kandydatów wskazywali nie politycy, a środowiska prawnicze. (fot. platforma.org)

Rozpoczęcie dyskusji o przystąpieniu Polski do strefy euro, a także zmiany w konstytucji, które ugruntowałyby polskie członkostwo w UE, to - jak wynika z nieoficjalnych informacji  - propozycje, które ma zgłosić podczas sobotniej konwencji PO (2 lipca) szef partii Grzegorz Schetyna.

W sobotę (2 lipca) we Wrocławiu Platforma chce również dyskutować o koniecznych - jej zdaniem - zmianach ustrojowych w Polsce. Mowa ma być m.in. o wprowadzeniu możliwości odwołania prezydenta RP w referendum, czy zmianie sposobu wyboru sędziów TK, tak by kandydatów wskazywali nie politycy, a środowiska prawnicze.

Początkowo liderzy PO planowali, że wrocławski zjazd będzie poświęcony głównie zagadnieniom ustrojowym, jednak po ubiegłotygodniowym referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej, w kierownictwie partii zapadła decyzja o zmianie akcentów tak, by dać odpowiedź na nową sytuację, jaka w Europie i na świecie wytworzyła się po Brexicie.

- Sobotnie spotkanie to jedna z cyklu regionalnych konwencji programowych, która tym razem będzie dotyczyć spraw najważniejszych - miejsca Polski w UE, w kontekście Brexitu, oraz antyeuropejskiej polityki PiS i Jarosława Kaczyńskiego - podkreślił Schetyna.

- To na barkach PO spoczywa dziś obowiązek pokazania, że Polska chce być w Unii Europejskiej, chce jej integracji - dodał szef Platformy.

Jego zdaniem, Polska powinna dążyć do tego, by być teraz jak najbliżej centrum decyzyjnego Unii, powrócić do rozmów z najważniejszymi stolicami europejskimi.

- Uważamy, że największym problemem jest to, że rząd Beaty Szydło zaniechał współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, a skupił się na aktywnościach regionalnych i szukaniu sojuszników w Londynie, kiedy wiadomo było od wielu, wielu lat, że Wielka Brytania ma największy dystans do integracji europejskiej - ocenił Schetyna.

Sobotnią konwencję otworzy wystąpienie szefa partii, w którym - jak wskazują źródła PAP zbliżone do kierownictwa PO - mają paść m.in. propozycje rozpoczęcia rozmów o przyjęciu wspólnej unijnej waluty.

- Strefa euro to dziś gwarant bezpieczeństwa i bycia w centrum Europy - podkreśla jeden z liderów Platformy.

Szef PO ma również zgłosić postulat zmian w konstytucji, które "zabezpieczyłyby" członkostwo Polski w UE. - Tak, żeby w przyszłości nieodpowiedzialni, populistyczni politycy nie mieli zbyt łatwej drogi wyprowadzenia Polski z Unii - zaznaczył jeden z bliskich współpracowników Schetyny.

Tematyce związanej z Brexitem ma być poświęcony też pierwszy z trzech paneli dyskusyjnych dolnośląskiej konwencji. Poprowadzi go były wiceminister ds. europejskich Rafał Trzaskowski, a głos zabiorą również europosłowie PO: Jacek Saryusz-Wolski, Dariusz Rosati i Jan Olbrycht.

Tematem drugiego z paneli mają być zmiany w konstytucji. - Oprócz wojny PiS z Trybunałem Konstytucyjnym, mamy obecnie też prezydenta, który nie przyjmuje ślubowania od sędziów sądów powszechnych, dochodzi już do tak absolutnego łamania prawa. Chcielibyśmy więc zapisów w konstytucji, które będą zabezpieczały przed takimi zachowaniami nieodpowiedzialnych prezydentów, a także penalizowały je w przyszłości - podkreśla w rozmowie z PAP szef klubu PO Sławomir Neumann.

Do debaty panelowej w tej części konwencji zaproszono m.in. konstytucjonalistów - profesora Marka Chmaja i dr. Ryszarda Balickiego; głos zabierze też były minister sprawiedliwości poseł Borys Budka.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że podczas debaty panelowej mają paść m.in. propozycje zapisania w konstytucji możliwości odwołania prezydenta RP w drodze referendum lub w ogóle wprowadzenia w Polsce tzw. systemu kanclerskiego z prezydentem wybieranym przez Zgromadzenie Narodowe.

Platforma rozważa też zmianę formuły odpowiedzialności konstytucyjnej najważniejszych osób w państwie. - Być może rolę obecnego Trybunału Stanu powinien przejąć Sąd Najwyższy - zastanawia się polityk z otoczenia Schetyny.

W sobotę ma zostać także zgłoszona propozycja zmiany sposobu wyboru sędziów TK, tak by kandydatów nie wskazywali, jak obecnie posłowie, a środowiska prawnicze.

Trzeci panel ma być poświęcony problematyce samorządowej, m.in. zapowiedzianej już kilkanaście dni temu przez Schetynę koncepcji dalszej decentralizacji władzy w Polsce. Chodzi o przekazanie samorządom kolejnych kompetencji, które znajdują się obecnie w gestii władz centralnych, w tym wojewody.

Dyskusji przewodzić będzie była premier Ewa Kopacz; głos zabiorą także b. prezes TK Jerzy Stępień oraz prezydenci: Łodzi Hanna Zdanowska i Poznania Jacek Jaśkowiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • wdzivny 2016-06-30 20:21:09
  Piotrku, gdzie wycyckałeś te durnoty. Przedewszstkim to Polska siedzi u cyca Europy, a obecne władze chcą uczyć starą Europę demokracji, chociaż sama cofa się do I Rzeczpospolitej, gdzie pierwsze skrzypce miał kler.
 • ~nat 2016-06-30 19:44:48
  Dlaczego te anty-polskie szkodniki jeszcze nie zostały rozliczone???
 • piotr 2016-06-30 19:02:13
  "Partnerzy" Trójkąta Waimarskiego: Niemcy i Francja. Kraje, które najbardziej nas skubią, blokują nasz rozwój, blokują nasze formy u siebie (Ursus, PESA, Solaris). Niemcy - blokują przejazd wojsk NATO... i ten cieć z PO ma czelność takie głupoty wygadywać? Skończył się Waimar, skończyły się miliony pod stołem dla złodziei z PO/PSL/N. Proste.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA