REKLAMA

Kopacz, Szydło, Petru, Korwin, Kukiz, Zandberg, Nowacka, Piechociński na debacie

 • Autor: Renata Respondek
 • 20 października 2015 22:06
Kopacz, Szydło, Petru, Korwin, Kukiz, Zandberg, Nowacka, Piechociński na debacie Pierwsza część debaty dotyczyła kwestii gospodarczych. Poruszono tematy emerytów, podatków i załatania dziury budżetowej (fot.:youtube)

Wybory parlamentarne 2015: Co powiedzieli liderzy w debacie telewizyjnej 20 października 2015?

Pierwsza część debaty dotyczyła kwestii gospodarczych. Poruszono tematy emerytów, podatków i załatania dziury budżetowej.

Gospodarka w debacie

Janusz Korwin-Mikke zagrzmiał, że okradziono emerytów podnosząc wiek emerytalny. Podkreślił, że zmiany potrzebne są natychmiast, bo inaczej ZUS zbankrutuje. Jego pomysłem na walkę z dziurą budżetową jest projekt budżetu, który nie przewiduje dziury budżetowej.

Barbara Nowacka mówiła, że emerytury powinny być uzależnione od stażu pracy. Zaproponowała podwyższenie emerytur o 200 zł. Mówiła, że Polska musi zacząć dobrze gospodarować swoimi pieniędzmi i zacząć inwestować oraz wspomagać małych i średnich przedsiębiorców, aby produkowali więcej i dawali miejsca pracy.

Ryszard Petru podkreślał, że kluczem do sukcesu jest wyeliminowanie przywilejów emerytalnych. Jego zdaniem podatki w Polsce powinny być prostsze – 16%VAT, 16% CIT, 16% PIT. Szef .Nowoczesna zaznaczył, że ważne jest zakończenie finansowania nierentownych gałęzi przemysłu np. górnictwa.

Celem premier Kopacz jest podwyższenie płac Polaków. Jej zdaniem konieczna jest silna gospodarka i bezpieczne finansowo państwo. Szefowa Platformy Obywatelskiej proponuje prosty, powszechny i prorodzinny podatek PIT.

Zdaniem Janusza Piechocińskiego reforma emerytalna jest wymuszona demografią, bo żyjemy dłużej. Podatki w większym stopniu powinny trafić do gmin, powiatów i samorządów. Polskie PKB jest nadal niskie, więc trzeba godzić wydatki i wpływy do budżetu.

PiS zaproponowało emerytury od 67 i 65 lat, 15% CIT dla małych przedsiębiorstw, rentę inwestycyjną, dla przedsiębiorców innowacyjnych. Zdaniem Beaty Szydło w Polsce jest dość pieniędzy. W ciągu jednego roku przez uszczelnienie systemu podatkowego można wiele pieniędzy zyskać, nawet 40 miliardów złotych.

Adrian Zandberg mówił, że w Polsce mamy dwie potężne dziury w systemie emerytalnym: pracownicy na śmieciówkach i przywileje przedsiębiorców. Szef partii Razem podkreślał, że mamy poważny problem z omijaniem podatku CIT.

Paweł Kukiz zaznaczył, że nasza praca jest w 40% opodatkowana. Jego zdaniem te pieniądze powinny zostać w kieszeniach obywateli.

Polityka zagraniczna w debacie

Druga część dotyczyła kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Najwięcej emocji wzbudziła kwestia uchodźców.

Premier Kopacz mówiła o uchodźcach podkreślając, że rząd negocjował ilość uchodźców, którzy przyjadą do Polski. Dzięki twardej postawie Polski nie narzucono europejskim krajom reguł podziału uchodźców.

Zdaniem Beaty Szydło kluczem jest zapewnienie pomocy humanitarnej, a nie przyjmowanie uchodźców w Polsce.

Paweł Kukiz zaznaczył, że nie ma mowy o uchodźcach, bo chcą przyjechać emigranci zarobkowi.

Adrian Zandberg nie rozumie dlaczego nie przyjmować ludzi, którzy uciekają przed wojną? W podobnym tonie wypowiadała się Barbara Nowacka.

Piechociński zaznaczył, że problemem są nie tylko uchodźcy z Afryki, ale też emigranci ze wschodu. Uwagę na przyjezdnych z terenów byłego ZSRR zwróciła również Beata Szydło twierdząc, że teraz jednak musimy się zsolidaryzować z Zachodem, by w przyszłości otrzymać od niego wsparcie.

Zdaniem Korwin-Mikkego trzeba się bronić przed uchodźcami.

Ryszard Petru podkreślił, że problem uchodźców to problem całej UE.

Rola kościoła w debacie?

Część dotycząca kwestii ustrojowych zaczęła się od ostrej wymiany zdań na temat kościoła. Zdaniem Beaty Szydło i Pawła Kukiza pytanie było zdecydowanie nie na miejscu i było marnowaniem czasu, gdyż są w Polsce zdecydowanie poważniejsze problemy. Ryszard Petru był za spokojnym rozdziałem państwa od kościoła. Lewica zdecydowanie wypowiedziała się za rozdzieleniem państwa i kościoła i usunięciem religii ze szkół. Janusz Korwin-Mikke uznał, że większym problemem jest promowanie gender, a o nim mówi się w Polsce zdecydowanie zbyt mało.

W dalszej części poruszono kwestie ochrony zdrowia. Kandydaci byli zgodni, że istniejący system trzeba zmienić. Zdaniem Ryszarda Petru jest to system wybitnie nierentowny i trzeba wprowadzić konkurencyjne fundusze zdrowotne. Adrian Zandberg mówił nawet o pseudo systemie, który obowiązuje w naszym kraju. Beata Szydła chce likwidacji NFZ, a Kukiz zaapelował o prywatne szpitale.

Było też pytanie o koalicje. Ale poza tym, że Lewica nie chce z PiS i Korwinem, PO z PiS z wzajemnością itp. oczywistościami - liderzy stwierdzili że do tematu wrócą po wyborach. Jedynie Beata Szydło wyraźnie pochwaliła PSL (chyba nie bez przyczyny).

W podsumowaniu np. Janusz Korwin-Mikke mówił, że trzeba przede wszystkim radykalnie zmniejszyć podatki i "zabrać pieniądze z koryta". Barbara Nowacka podkreślała, że głos oddany na PO to głos zmarnowany. Paweł Kukiz zaapelował o to, by Polacy wyrwali Polskę z rąk osób, które ją okradają. Adrian Zandberg mówił, że Polacy nie powinni głosować na mniejsze zło, a na opcję, którą podpowiada im serce. Beata Szydło postanowiła podsumować postulaty PiS, a więc 500 zł na dziecko, 12 zł minimalna stawka godzinowa, 15 proc. CIT dla małych przedsiębiorców, wyższą kwotę wolną od podatku. Premier Kopacz zaapelowała, by nie wybierać Polski wyznaniowej i nie głosować na PiS. Ryszard Petru natomiast zaznaczył, że tylko .Nowoczesna gwarantuje impuls rozwojowy Polsce. Na koniec mówił Janusz Piechociński, który podkreślił, że PSL to partia wartości, będzie do dyspozycji i będzie w nowym parlamencie siłą rozsądku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Barbara 2015-10-21 14:41:05
  Dlaczego nie napisaliście, że partia KORWiN chce całkowitego zniesienia podatku PIT, CIT i od kupna sprzedaży? To hamuje gospodarkę, trzeba to zrobić już !!
 • FranzJosef 2015-10-21 10:25:41
  Oglądałem tą debatę i słyszałem wyraźnie jak Kukiz mówił - cytuję: "szpitale muszą być publiczne bo na prywatne jesteśmy za biedni". Powyższa relacja ma taką wartość informacyjną, jak doniesienie Radia Erewań, w starym dowcipie z czasów komuny, że na Placu Czerwonym rozdają rowery... a okazało się, że nie rozdają tylko kradną i nie rowery tylko samochody!
 • salmonella 2015-10-21 02:28:38
  Powtarzam po raz kolejny- prostytutki do burdeli. PSL ...
 • antyklerykalizm 2015-10-20 23:12:03
  Szydło beznadziejna jak zawsze - prawie wszystkie swoje wypowiedzi zaczyna od tekstów " Polska zasługuje na...". Ograniczona totalnie. Na myśl przychodzi mi jeden z odcinków Ranczo, gdy Czerepach uczył Kozioła odpowiedzi, które pasują do każdego pytania ;)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA