REKLAMA

Korea Południowa ma pomysł na rozładowanie napięcia nuklearnego

  • Autor: PAP/PSZ
  • 22 stycznia 2018 09:42
Korea Południowa ma pomysł na rozładowanie napięcia nuklearnego Igrzyska Olimpijskie doprowadziły do wzmożenia kontaktów między Koreą Północną i Koreą Południową. (fot. Shutterstock)

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In oznajmił, że potrzeba więcej wysiłku, by międzykoreańskie rozmowy w sprawie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu doprowadziły do negocjacji ws. programu nuklearnego między Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi na temat programu nuklearnego.

Korea Południowa staje przed "szansą, by otworzyć drzwi" na pokojowe rozwiązanie dla Półwyspu Koreańskiego - powiedział cytowany przez agencję Reutera Mun na spotkaniu z wysokimi rangą urzędnikami w swej rezydencji w Seulu, Błękitnym Domu.

Na początku stycznia, po wznowieniu rozmów między Koreami, delegacje obu państw uzgodniły, że przeprowadzą rozmowy na temat złagodzenia napięcia militarnego, poprawy wzajemnych relacji i będą "aktywnie współpracować" w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w lutym w Pjongczangu. Korea Północna zdecydowała się wysłać na igrzyska do Korei Południowej swoją delegację i sportowców. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że sportowcy z obu państw przemaszerują razem podczas ceremonii otwarcia igrzysk oraz wystawią także wspólną reprezentację kobiet w hokeju na lodzie.

Czytaj także: Widać pierwsze skutki sankcji dla Korei Północnej

Podczas noworocznej konferencji prasowej Mun oświadczył, że jest gotów, pod określonymi warunkami, spotkać się z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem. Z kolei przywódca Korei Północnej zadeklarował "otwarcie na dialog" z Seulem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA