REKLAMA

Korea Południowa skoncentruje całą swoją siłę na wojsku?

  • Autor: PAP/PSZ
  • 06 marca 2018 10:42
Korea Południowa skoncentruje całą swoją siłę na wojsku? Południowokoreański okręt wojenny (fot. Augustine Bin Jumat / Shutterstock.com)

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In podkreślił, że wojsko powinno skoncentrować "całą swoją siłę" na zwiększaniu zdolności obronnych w celu przeciwdziałania programowi rakietowemu i nuklearnemu Korei Północnej, nawet jeśli z Pjongjangiem prowadzony jest dialog.

"Musimy rozmawiać z Północą o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, ale jednocześnie powinniśmy skoncentrować wszystkie nasze wysiłki, aby szybko i skutecznie stworzyć obronę przed programem nuklearnym i rakietowym Korei Północnej" - oznajmił prezydent Mun.

Dodał, że będzie dalej rozwijał wspólny system obronny między Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi.

Wcześniej oficjalna północnokoreańska agencja KCNA poinformowała, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział delegacji południowokoreańskiej, która przebywa z wizytą w Pjongjangu, że jest zdecydowany "dynamicznie rozwijać" stosunki z Seulem i "napisać nową historię narodowego zjednoczenia".

Czytaj także: Kim Dzong Un ma śmiałą propozycję dla Korei Południowej

Według KCNA Kim Dzong Un "dowiedział się od specjalnego wysłannika z Południa o gotowości prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina do spotkania na szczycie". Północnokoreański przywódca dokonał z nim wymiany poglądów i "udzielił satysfakcjonującej zgody". KCNA nie sprecyzowała czego dokładnie dotyczy ta zgoda.

Licząca 10 osób delegacja Korei Południowej, na czele której stoi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Czung Uj Jong, przybyła do Pjongjangu 5 marca, a następnie odbyła spotkanie z Kim Dzong Unem. Byli to najwyżsi rangą urzędnicy z Korei Płd., którzy spotkali się z północnokoreańskim dyktatorem, od kiedy objął on władzę w 2011 roku po śmierci swego ojca Kim Dzong Ila.

Rozmowy mają głównie na celu utrzymanie dialogu i poprawę stosunków między Południem a Północną oraz doprowadzenie do dialogu między Pjongjangiem a Waszyngtonem. Południowokoreańscy dyplomaci mają skoncentrować się na ustaleniu warunków tego dialogu, a także warunków rozmów o denuklearyzacji. Delegacja ma być w Pjongjangu do wtorku, a następnie ma udać się do Waszyngtonu, żeby poinformować stronę amerykańską o wynikach rozmów na Północy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA