REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: 1,2 mln osób korzysta z Karty Dużej Rodziny

  • Autor: PAP
  • 12 października 2015 13:43
Kosiniak-Kamysz: 1,2 mln osób korzysta z Karty Dużej Rodziny Władysław Kosiniak-Kamysz: w całym kraju uprawnionych do skorzystania z karty jest 3,4 mln osób. Fot. facebook.com

1,2 mln osób z rodzin posiadających co najmniej trójkę dzieci korzysta z ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Karta jest symbolem pewnej polityki rodzinnej, którą udało nam się wspólnie stworzyć - podkreślił szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister pracy, który uczestniczył w poniedziałek w Kongresie Karty Dużej Rodziny w Krakowie poinformował, że w ciągu niespełna roku funkcjonowania Karty, z wnioskiem o jej wydanie wystąpiło ponad 1,4 mln osób, z czego dokument otrzymało już 1,2 mln osób.

Z karty można korzystać w około 8,5 tys. miejsc udostępnionych przez ponad 900 partnerów - samorządów i firm prywatnych. Ponad 400 samorządów szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego wydaje własną kartę lub zgłosiło akces do programu ogólnopolskiego.


Duża rodzina rozrosła się przez te ostatnie miesiące i chyba nawet najwięksi optymiści nie myśleli, że w takim tempie będzie to postępować - ocenił Kosiniak-Kamysz.

"Można mówić o sukcesie"

Po niespełna roku funkcjonowania Karty Dużej Rodziny z jak największą odpowiedzialnością można mówić o sukcesie, bo to już jest nie tylko sama karta, ale symbol pewnej polityki rodzinnej, którą udało nam się wspólnie stworzyć - podkreślił minister.

Według niego w całym kraju uprawnionych do skorzystania z karty jest 3,4 mln osób, które należą do rodzin z co najmniej trójką dzieci. "To jest pula docelowa - im oferta będzie bogatsza i atrakcyjniejsza tym większe szanse, że dojedziemy do pełnej liczby - zaznaczył minister.

Jak przypomniał, ogólnopolska Karta Dużej Rodziny oparta jest na trzech filarach. Pierwszy z nich to zniżki na poziomie ustawowym, m.in. na przejazdy koleją czy usługi związane z administracją państwową np. wydawanie paszportów.

Filar samorządowy

Bardzo ważny jest filar samorządowy, w skład którego wchodzą gminy, powiaty i województwa, bo te wszystkie szczeble samorządu mogą wydawać swoją kartę lub wspierać kartę ogólnopolską. Mogą one oferować m.in. tańsze usługi transportowe, komunalne, czy różnego rodzaju zajęcia dodatkowe dla dzieci - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Ostatni z filarów tworzą partnerzy biznesowi, wśród których są firmy z wielu branż np. największe sieci stacji benzynowych, małe i duże sklepy spożywcze, odzieżowe, księgarnie, banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, prywatna opieka medyczna.

Bezpieczeństwo demograficzne

Ważne jest pokazania istoty i wartości rodziny wielodzietnej z przynajmniej trójką dzieci. Chcieliśmy im dać szansę na zniżkę, ale również oddać szacunek i cześć, bo to są rodziny, które w niewątpliwy sposób budują pozycję państwa, narodu, ale też bezpieczeństwo demograficzne i bezpieczeństwo systemu zabezpieczenia społecznego - zaznaczył szef resortu pracy.

Podczas krakowskiego Kongresu Karty Dużej Rodziny partnerzy programu zostali odznaczeni medalem honorowym MPiPS "Primus in Agendo" za szczególne działania lub zasługi na rzecz rynku pracy, polityki społecznej lub rodziny. Minister Kosiniak-Kamysz zadeklarował "całą determinację w pozyskiwani partnerów dla karty, jej rozwoju, zwiększaniu ulg, również tych ustawowych na poziomie rządowym".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • starsza 2015-10-12 14:42:32
    Moje pytanie jest następujące, jak pomóc kobiecie która ma troje dzieci, 8 lat, 7 lat i dwa lata- czy możliwe jest przedłużenie urlopu macierzyńskiego przynajmniej o rok? Dzieci do szkoły na różne godziny, w różnych miejscach zajęcia rozwijające, jak ma zrobić nauczycielka z trójką dzieci aby mogła być na urlopie macierzyńskim 4 lata bo inaczej sobie nie poradzi?
  • ja dokonuje wyboru 2015-10-12 14:15:34
    Może jeszcze doliczył tych z Anglii, to wyjdzie milin milionów i cuda cudów. Kiedy ci ludzie znikną na zawsze z horyzontu polityki i życia społecznego?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA