REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: będziemy bronić dobrego imienia Polski w Europie

 • Autor: PAP/AS
 • 17 stycznia 2016 15:05
Kosiniak-Kamysz: będziemy bronić dobrego imienia Polski w Europie "Nie cieszy nas ta sytuacja, bo Polska z pozycji lidera w wielu kwestiach gospodarczych może stać się outsiderem" (fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)


Będziemy bronić dobrego imienia Polski w Europie, niezależnie od tego, kto rządzi. Sprawy polskie trzeba rozstrzygać w polskim domu – powiedział w niedzielę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując zapowiedzianą debatę o Polsce w PE.

"My będziemy bronić dobrego imienia Polski w Europie, niezależnie, kto rządzi, bo takie jest nasze zobowiązanie. (...) Nie będziemy epatować tym, co się dzieje w Polsce, bo sprawy polskie trzeba rozstrzygać w polskim domu. Tu się zgadzam z panią premier w stu procentach" – powiedział Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Lublinie.

"Na pewno nasze zachowanie w europarlamencie będzie godne, racjonalne i nie będzie szkodzić w żadnej mierze Polsce, Polakom i wizerunkowi Polski" – dodał prezes PSL.

Podkreślił jednocześnie, że to politycy PiS wcześniej domagali się debaty o polskich sprawach w Parlamencie Europejskim. "Trzeba mieć refleksję nad tym, co się robiło rok temu" – zaznaczył.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że po ostatnich wyborach samorządowych PiS mówił, że były one sfałszowane i to mówił w Parlamencie Europejskim". "Można - mówiąc retoryką PiS – powiedzieć: donosił do Unii Europejskiej na Polskę, na polski rząd, na Polaków, na komisje wyborcze, bo tam są zwykli ludzie" – podkreślił.

Ocena ratingowa w dół

Poproszony o ocenę decyzji agencji ratingowej Standard & Poor's, która obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus", Kosiniak-Kamysz podkreślił, że jest to skutek "wpływu stabilności politycznej lub jej braku na decyzje gospodarcze".

"Stabilność i przewidywalność polityczna jest jednym z punktów oceny stabilności gospodarczej i ryzyka inwestycyjnego. Ta stabilność polityczna w Polsce jest mniejsza, przewidywalność polityczna jeszcze mniejsza, i tak oddziałuje to na ratingi" - powiedział.

"Nie cieszy nas ta sytuacja, bo Polska z pozycji lidera w wielu kwestiach gospodarczych może stać się outsiderem. Nie chciałbym, żeby do tego doszło, dlatego mam nadzieję, że rząd, który przyjął refleksję i zobaczył, że polska gospodarka się rozwija, będzie starał się racjonalnie postępować w życiu politycznym" - zaznaczył.

Polska nie jest w ruinie

"Cieszę się, że wicepremier Morawiecki, minister Szałamacha po dwóch miesiącach w rządzie widzą, że Polska nie jest w ruinie, że jest najniższe od wielu lat bezrobocie, jednocyfrowe, pierwszy raz od początku kryzysu" – dodał Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL zapowiedział, że rozpoczynająca się kampania sprawozdawczo-wyborcza w partii będzie służyła formułowaniu programu, opartego o trzy zasady przedwojennego działacza ludowego Wincentego Witosa.

"To jest ten powrót do źródeł. Witos mówił: wolne niepodległe państwo, demokracja, która daje szanse wszystkim, (...) szacunek i dbanie o godność człowieka" – przypomniał.

"Wtedy chodziło o upodmiotowienie chłopa polskiego, gospodarza rolnika. Dzisiaj chodzi o godność tych, którzy żywią, bronią, gospodarują, a to nie zamyka się tylko do obszaru rolnictwa. Dobry gospodarz to ten, który prowadzi swoją firmę, gospodarstwo rolne, ale też i samorządowiec" – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • sonia1940 2016-01-19 09:37:21
  Podoba mi się wypowiedz Pana Kamysza, nareszcie jakieś konkretne zobowiązania wobec Polski, a nie tylko szkalowanie
 • Państwo prawa? 2016-01-18 08:00:17
  Przepraszam napiszę kolejny raz komentarz używając prostego słownictwa; Nawywijaliście z gruntami w obrębach gmin" ujawniona największa w historii powojennej Polski afera gruntowa masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas w obrębach gmin" gdzie, właściciele gruntów niebyli nawet stronami postępowania, przed nowelizacją ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013roku poz503,udajecie obecnie niewiniątka? Na poziomie samorządowym zaaplikowaliście(zafundowaliście) "Nam Polakom" bombę z opóźnionym zapłonem, przyjdzie wszystkim za wasze przekręty zapłacić, podobnie rozumowali Rosjanie przed I rozbiorem Polski, wódką ogłupili Polaków obyśmy byli zwykłymi durniami" zrobiliście ten sam numer lecz, z gruntami i inne"(głupimi łatwej się manipuluje), obecnie pijemy piwo jakie naważyliście. Standard & Poor's obniżyło rating Polski do poziomu BBBplus z uwagi iż, budżet Państwa Polskiego na rok 2016 uchwalony przez PO-PSL budzi uzasadnione wątpliwości co do przychodów z podatków od obrotu gruntami, zauważono słusznie świadomą nieudolność Urzędów Skarbowych Polskich działających w układzie samorządowym na szkodę Skarbu Państwa Polskiego, potwierdzony bark wpływów środków finansowych należnego VAT od obrotu gruntami ”B” do ceny rynkowej w obrębach gmin. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygał sprawy dotyczące opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości od wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TUSE) z 15 września 2013roku w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10 powyższe działania marketingowe wykroczyły poza zwykłe formy sprzedaży. Wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego z dnia 09.11.2011roku sygn. Akt I FSK 1655/11 potwierdził, iż nie z ich inicjatywy doszło do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego" nie dokonali też czynności z uzbrojeniem tych działek. Skoro sam fakt sprzedaży tych gruntów przez rolnika sprzedając te grunty jest podatnikiem podatku VAT ".
 • Państwo prawa? 2016-01-17 21:17:39
  „Szczerze”;Na odpierdalaliście z gruntami w obrębach gmin" ujawniona największa w historii powojennej Polski afera gruntowa masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas w obrębach gmin" gdzie, właściciele gruntów niebyli nawet stronami postępowania, przed nowelizacją ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013roku poz503,udajecie teraz niewiniątka? Na poziomie samorządowym zapikowaliście "Nam" bombę z opóźnionym zapłonem, przyjdzie wszystkim Polakom za "Wasze" przekręty zapłacić, podobnie rozumowali Rosjanie przed I rozbiorem Polski, wódką ogłupili Polaków obyśmy byli zwykłymi durniami" zrobiliście ten sam numer tylko że z gruntami i inne", głupimi łatwej się manipuluje, obecnie pijemy piwo jakie naważyliście!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA