REKLAMA

Kosiniak-Kamysz o opinii Komisji i Trybunale: "Nasz projekt daje szansę na wyjście z tego impasu. Widzę, że jest zmiana w podejściu"

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 23 maja 2016 11:19
Kosiniak-Kamysz o opinii Komisji i Trybunale: "Nasz projekt daje szansę na wyjście z tego impasu. Widzę, że jest zmiana w podejściu" Trzeba dać PiS przestrzeń czasową na refleksje, żeby chciał przyjść na nasze spotkanie/Fot.Łukasz Kamiński arch.PSL/

- Kryzys konstytucyjny nie służy Polsce, trzeba go zakończyć. Uważam, że sytuacja zaognia się w niebezpiecznym kierunku i nie ma już miejsca na retorykę polityczną, trzeba szukać konsensusu – powiedział portalowi Parlamentarny. pl Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Jest pan współautorem burzy w Sejmie. Czemu spotkanie partii opozycyjnych poświęcone rozwiązaniu problemu z TK przełożyliście na wtorek 24 maja?

Władysław Kosiniak-Kamysz: - Mamy nową rzeczywistość. Jest opinia Komisji Europejskiej dotycząca podjęcia dalszych działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń, dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, wskazująca, że jeśli do poniedziałku (23 maja br.) to się nie stanie, przyjęta zostanie opinia dotycząca praworządności w naszym kraju. Rząd musi mieć czas, żeby się do niej odnieść. Chodzi też o to, by wszystkie kluby parlamentarne mogły się do tej rozmowy przygotować. Trzeba dać PiS przestrzeń czasową na refleksję, żeby chciał przyjść na nasze spotkanie. Nie ma żadnej tajemnicy. To była wspólna decyzja nas wszystkich.

My przedstawiamy ustawę konsensualną. Mam nadzieję, że i opozycja i PiS będą w stanie się nad nią pochylić. Wzywamy wszystkich do uczestnictwa w spotkaniu, które przełożyliśmy na wtorek (24 maja br.).

- Prezes Kaczyński zna nasze zdanie, zna zdanie poszczególnych klubów, partii politycznych, wiele razy wyrażaliśmy je publicznie, zna je cały PiS. Teraz trzeba wykonać gest dobrej woli i stworzyć przestrzeń czasową do możliwości działania.

A jeśli nic z tego nie wyjdzie?

- Pokazujemy, że opozycja nie jest opozycją totalną, tylko opozycją konstruktywną.

Przynajmniej jeśli chodzi o PSL. Pana spotkanie z prezesem Kaczyńskim nie było najlepiej przyjęte przez opozycję. Zapadły tam jakieś ważne decyzje?

- Tak, bardzo ważna rzeczą jest fakt, że rozpoczynamy prace nad projektem PiS i PSL. Rządzącej partii i partii opozycyjnej. Nasz projekt daje szansę na wyjście z tego impasu. Widzę, że jest zmiana w podejściu, jest stworzony obszar gdzie można rozmawiać, to nasza propozycja dotycząca przejścia w stan spoczynku sześciu sędziów lub zrzeczenie się przez nich mandatu, no i oczywiście publikacja wyroku. To jest w naszej ustawie.

Jeśli, tak jak słyszymy, będzie procedowany projekt PiS i PSL to znaczy, że o innych projektach już nie będziecie mówić?

- Nie sądzę by był to obszar zamknięty. Na początek ma powstać projekt wstępny. W każdej chwili można będzie dołączyć inne projekty. Uważam, i o tym mówiłem, że warto byłoby otworzyć się na inne projekty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • prawda jest okrutna! 2016-05-23 17:20:47
  Skurwysyny i inne (...) z PSL z gruntami w obrębach gmin daliście rolnikom zajebisty prezent, podpisaliście się pod tymi przestępstwami nowelizacją ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013, poz. 503. (przepraszam za poprzedni tekst nie widzę jak piszę z tel.)
 • prawda jest okrutna 2016-05-23 17:13:35
  Skurwysyny i inne (...) z PSL z gruntami w obrębach gmin daliście rolnikom zalewisty prezent, podkiśliście się pod tymi przestępstwami nowelizacją ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013, poz. 503.
 • liberala 2016-05-23 13:14:17
  Jak zwykle PSL chorągiewkowo. Jak wiatr zawieje tak się ustawiamy. A z informacji nic nie wynika, a w szczególności czy projekt USTAWY jest zgodny z Konstytucją. Uważam, że nie może być projektu zgodnego z Konstytucją, i to jest zwycięstwo polskiego Machiavellego = JK. A co najgorsze on też tak uważa, ale zrobił burzę, ażeby TK nie wtrącał mu się do rządzenia, co zresztą wprost powiedział. A żeby było weselej stanowisko PIS nie broni się w ogóle w kontekście zapisów Konstytucji, bowiem w Konstytucji ani ustawie nie ma mowy o terminie wyborów sędziów TK. Oznacza to że wybór sędziów PO-PSL nie narusza ani ustawy zasadniczej, ani ustawy wykonawczej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA