REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: PiS proponuje chaos. Trzeba powiedzieć stop wrzucaniu ustaw pisanych na kolanie

  • Autor: PAP/AT
  • 15 grudnia 2015 18:27
Kosiniak-Kamysz: PiS proponuje chaos. Trzeba powiedzieć stop wrzucaniu ustaw pisanych na kolanie Rozgardiasz, który wprowadza PiS w polskim porządku prawnym i pracach polskiego Sejmu sięga zenitu - mówi Kosiniak-Kamysz (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot. facebook.com)

PSL zaprotestowało przeciw ekspresowemu tempu prac nad zapowiedzianą przez PiS nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Według lidera ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza, PiS "wprowadza rozgardiasz w polskim porządku prawnym i pracach Sejmu".

Lider PSL nawiązał do tego, że po posiedzeniu Konwentu Seniorów szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że projekt nowej ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego powinien we wtorek trafić do marszałka Sejmu. Terlecki przekonywał, że kwestia TK powinna zostać zamknięta do świąt Bożego Narodzenia.

"Rozgardiasz, który wprowadza PiS w polskim porządku prawnym i pracach polskiego Sejmu sięga zenitu; to jest kolejny dzień, kiedy słyszymy informacje o pojawiających się nowych ustawach, nad którymi pewnie znów przyjdzie pracować w nocy" - powiedział na briefingu w Sejmie Kosiniak-Kamysz.

Skarżył się na to, że posłowie "nie otrzymują projektu ustawy z wystarczająco długim wyprzedzeniem". Powiedział, że "nie ma pojęcia, co zawierają propozycje PiS" i wyraził obawę, że posłowie rządzącej partii narzucą "znów tryb ekspresowy, atomowy, dokonywanych zmian".

Kosiniak-Kamysz skrytykował też to, że PiS z projektem dotyczącym TK nie czeka na opublikowanie niedawnych orzeczeń TK dotyczących ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Podkreślił, że on oczekiwał, że właśnie na podstawie wskazówek danych przez Trybunał "posłowie wspólnie nakreślą nową ustawę o TK".

"Ten chaos, który proponuje PiS, będzie się pogłębiał" - ocenił polityk. Dodał, że jego zdaniem "to nie służy nikomu, nie służy też tym, którzy dziś biorą 100 proc. odpowiedzialności za państwo".

"Trzeba powiedzieć stop temu rozgardiaszowi, stop wrzucaniu ustaw pisanych na kolanie, które burzą porządek prawny" - powiedział prezes PSL.

Kosiniaka-Kamysza wsparł inny polityk PSL Krzysztof Paszyk. Podkreślił, że jeśli PiS chce wprowadzać zmiany o charakterze konstytucyjnym, to "powinien szukać większości konstytucyjnej w Sejmie, a nie drogą ustawową dewastować polskie prawo".

O tym, że możliwym rozwiązaniem problemu wokół Trybunału Konstytucyjnego jest uchwalenie "ustawy naprawczej" mówił w ubiegły piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Sądzę, że jedyną możliwością jest ustawa naprawcza, która doprowadziłaby Trybunał do takiego stanu, w jakim być powinien. Są tutaj ograniczenia konstytucyjne i nie można poza te ograniczenia wyjść w żadnym wypadku, ale taka ustawa naprawcza powinna być wkrótce uchwalona, bo bez tego z tego stanu nie wyjdziemy" - ocenił lider PiS w TV Republika. Poinformował wówczas, że PiS już rozpoczęło prace nad takim aktem prawnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Pamięta 2015-12-15 21:32:17
    Kurcze a 25 tyś stron ustaw w poprzednim roku to krasnoludki uchwaliłyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA