REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: Pomniki smoleńskie powinny powstać już kilka lat temu

 • Autor: PAP/AT
 • 09 lutego 2018 13:55
Kosiniak-Kamysz: Pomniki smoleńskie powinny powstać już kilka lat temu Chciałbym, żeby już, niezależnie gdzie, te pomniki smoleńskie powstały i żeby ten temat został zamknięty - podkreślił Kosiniak-Kamysz (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.kosiniakkamysz.pl)

PSL od samego początku stało na stanowisku, że pomniki upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i inne ofiary katastrofy smoleńskiej powinny jak najszybciej powstać i że ta dyskusja powinna się jak najszybciej zakończyć - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

 • Komitet Społeczny Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku poinformował, że rozpoczynają się prace nad budową pomnika, który ma stanąć pomiędzy placem Piłsudskiego a ulicą Królewską.
 • Szkoda, że pomniki smoleńskie upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiary katastrofy smoleńskiej nie powstały wcześniej - ocenił Kosiniak-Kamysz.
 • Wywołują dyskusję i emocje, które skłócają Polaków - dodał.

W środę (6 luty) Komitet Społeczny Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej poinformował, że po wydanej na wniosek komitetu decyzji wojewody mazowieckiego, rozpoczynają się prace nad budową tego drugiego pomnika, który ma stanąć na obszarze zielonym pomiędzy placem Piłsudskiego a ulicą Królewską.

Przeciwko tej decyzji protestuje PO, podkreślając, że lokalizacja pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej nie została skonsultowana z mieszkańcami Warszawy. Nie wyobrażam sobie, żeby ten pomnik tam stanął - mówił w czwartek Rafał Trzaskowski(PO).

Kosiniak-Kamysz podkreślił, ze PSL od samego początku stało na stanowisku, że pomniki upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i inne ofiary katastrofy smoleńskiej powinny jak najszybciej powstać i że ta dyskusja powinna się jak najszybciej zakończyć.

W ocenie prezesa PSL pomniki smoleńskie powinny powstać już kilka lat temu. "Szkoda, że te pomniki nie powstały wcześniej, bo wywołują dyskusję i emocje, które skłócają Polaków" - podkreślił.

Czytaj też: Sellin: Gwarantuję, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstanie

"To jest kolejna rzecz, która niestety powoduje, że podziały w naszym społeczeństwie są większe. Ja chciałbym, żeby już niezależnie gdzie te pomniki powstały i żeby ten temat został zamknięty" - dodał polityk.

W czwartek Rada Warszawy przyjęła stanowisko, w którym nie wyraziła zgody na budowę przy pl. Piłsudskiego pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. Stanowisko zgłosił przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski. Według niego jeżeli pomnik zostanie wybudowany w obecnym trybie, "dla warszawiaków będzie to pomnik PiS-u, pomnik arogancji władzy". "Przegracie za rok, wtedy tego pomnika tam nie będzie" - powiedział Szostakowski do radnych PiS.

Czytaj też: Schetyna: Pomnik smoleński zostanie rozebrany i wyniesiony po wyborach

Komitet Społeczny Budowy Pomników wypowiedź radnego Szostakowskiego uznał za "skandaliczną". "Napawa oburzeniem fakt, że Platforma Obywatelska, która tak zawzięcie walczy z ustawą dekomunizacyjną w Warszawie, równie zawzięcie sprzeciwia się godnemu upamiętnieniu Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Wiele milionów Polek i Polaków domaga się godnego upamiętnienia poległych w Smoleńsku. Niezrozumiałe jest dlaczego Platforma cały czas sprzeciwia się woli obywateli" - napisano w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • :-) 2018-02-15 11:25:13
  Do Bródka: Zagraniczne delegacje mają w głębokim poważaniu katastrofę Smoleńską. Jest ważna tylko dla Polaków. Nie oznacz to jednak że pomnik musi znajdować się w centralnym miejscu kraju. Nie chodzi o epatowanie a o upamiętnienie.
 • Bródka 2018-02-15 11:02:50
  Z takim podejściem do tematu budowy i usytuowaniu pomnika jakie przedstawił przewodniczący klubu PO nie biorąc pod uwagę, że jest to w interesie ponad 38 milionów Polaków, a nie tylko Warszawiaków, to PO wychodzi na prostaka który nie widzi dalej niż koniec własnego nosa. Warszawa jest rozciągnięta na 517 km2, ma 18 dzielnic, 1.758.000 mieszkańców i ciekawe ilu z nich by ten pomnik przeszkadzał? Poza tym przyjeżdżają różne delegacje w tym zagraniczne, chcieli by oddać hołd Najwyższym Władzom którzy zginęli w katastrofie o której mówił cały świat, nie wstyd było by ich wysyłać gdzieś na peryferie? Dla mnie jako Polaka, to hańba, że tacy politycy startują w wyborach do Rządu RP.
 • wdzivny 2018-02-09 14:23:07
  te p0mniki może by i nie powstały, ale PiSowi chodzi głównie o to by jątrzyć i skłucać i na tym rozgardiaszu umacniac swoja samowładzę, czyli władzę absolutną. Jest to papierek latmusowy próbujący na co mogą sobie pozwolić.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA