REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: Wydatki na szkołę muszą sięgnąć 6 proc. PKB

  • Autor: GP
  • 25 sierpnia 2016 12:32
Kosiniak-Kamysz: Wydatki na szkołę muszą sięgnąć 6 proc. PKB PSL proponuje podnieść wydatki na edukację, o blisko jeden procent PKB. (fot.:twitter.com/nowepsl)

• Lider Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił propozycje PSL w zakresie reform polskiej szkoły.
• PSL krytykuje pomysł likwidacji gimnazjów i chce znacznie podnieść wydatki na edukację.
• Politycy PSL chcą w dalszej kolejności rozmawiać ze środowiskiem akademickim i samorządowym.
• Partia tymi działaniami walczy o odzyskanie uwagi i poparcia wyborców.

PSL zaczyna serię spotkań tematycznych, które zdominują jesień w działalności stronnictwa. Pierwsze odbyło się w Sejmie, w Sali Kolumnowej 25 sierpnia. Politykiem stronnictwa, który otwarł spotkanie był nie kto inny jak Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Samorządy ogromnym wysiłkiem zainwestowały miliardy złotych w stworzenie i wyposażenie gimnazjów - mówił polityk. Po czym skrytykował pomysł PiS z kampanii wyborczej. Formacja rządząca chce usunąć gimnazja z polskiego systemu edukacyjnego. - Zmiany nie zawsze muszą być na lepsze. Ta zmiana (likwidacja gimnazjów - red.) oznacza gorszą edukację i zwolnienia nauczycieli.

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że "partia rządząca nie może być głucha na głos rodziców, nauczycieli i samorządowców", którzy z niepokojem patrzą na propozycje edukacyjne Anny Zalewskiej.

Po tym krytycznym wstępie lider PSL przedstawił propozycje partii na zmiany w kluczowym dla życia społecznego systemie.

- Proponuję podniesienie wydatków na oświatę z 4,8 proc. PKB do co najmniej 6 proc. PKB.

- Uczniowie, niezależnie od statusu finansowego, powinni dostać ciepły posiłek - mówił dalej.

 Kluczowa dla PSL jest także liczba uczniów w szkołach. Docelowo w 2020 roku ma uczęszczać do jednej klasy maksymalnie 20 uczniów.

PSL zaprosił na spotkanie o edukacji przedstawicieli samorządów, nauczycieli (w tym Związek Nauczycielstwa Polskiego) i inne podmioty zainteresowane tematem, źródło: twitter.com/nowepsl

W ocenie Kosiniaka-Kamysza plan edukacyjny PiS jest bardzo zły - stąd określenie go w opozycji do hasła wyborczego rządzącej partii. Polityk mówił do zebranych w Sali Kolumnowej parlamentu:

- Wspólnie jesteśmy zdolni zatrzymać złą zmianę w edukacji, którą forsuje PiS.

Spotkanie w Sejmie to początek serii intensywnych i przygotowanych na jesień konsultacji PSL. Partia chce spotkać się z przedstawicielami świata nauki, środowiskiem akademickim, a na kolejnej konferencji ze środowiskiem medycznym.

- 1 października chciałbym się spotkać z seniorami, emerytami i rencistami, być może z udziałem Związku Emerytów i Rencistów. Dochodzą niepokojące informacje, że w tym roku nie odbędzie się Parlament Seniorów. Wspólnie możemy stworzyć przestrzeń do dyskusji dla seniorów - mówi prezes Kosiniak-Kamysz zapowiadając działania PSL na jesieni tego roku.

Ważną inicjatywą planowaną przez PSL jest „sejmik sejmików”, który w Łodzi organizują wiceprezes PSL Dariusz Klimczak i przewodniczący sejmiku łódzkiego Marek Mazur. Zaproszeni mają zostać radni wojewódzcy z całego kraju. Samorządowcy chcą w ten sposób zademonstrować sprzeciw wobec zapędów władz centralnych, które odbierają samorządom kolejne kompetencje lub dodają nowe zadania, ale bez ich finansowania.

Partia, która została zmarginalizowana w 2015 roku słabym wynikiem wyborczym, desperacko walczy o wyborców właśnie nową inicjatywą programową, którą ludowcy chcą wypracować do końca tego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Adam 2016-08-26 15:23:55
    Do jebanypolakidiotaKosiniak: Polak takich IDIOTYZMÓW by nie WYPISYWAŁ jak Kosińska!!!
  • jebanypolakidiotaKosiniak 2016-08-26 14:32:38
    Pacan i idiota z Kosiniaka ,Nie rozumiesz ze rodzi sie coraz mniej dzieci i te twoje pomysły za chwile nie będą potrzebne i będzie trzeba zwalniać nauczycieli ? wiesz ty coś czy tylko kłapiesz ozorem na prawo i lewo jak dziwka ? JAK BY BYŁO WIĘCEJ DZIECI NIE BYŁO BY PROBLEMU Z NAUCZYCIELAMIREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA