REKLAMA

Kosiniak-Kamysz zirytowany na marszałka Kuchcińskiego. Poszło o parlament seniorów

 • Autor: GP
 • 19 września 2016 06:42
Kosiniak-Kamysz zirytowany na marszałka Kuchcińskiego. Poszło o parlament seniorów PSL: Parlament Seniorów jest niezwykle cenną inicjatywą. (fot.:psl.pl)

• Po decyzji Marszałka Sejmu, o odwołaniu II Sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) podnoszą się głosy niezadowolenia. Protestuje Fundacja Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku i PSL.
• Na decyzji Marszałka miała zaważyć różnica zdań dotycząca delegowania kandydatów.
• Seniorzy chcą spotkać się w Warszawie bez wsparcia Sejmu.

W zeszłym tygodniu (14 i 15 września) zapadły niekorzystne decyzje dla inicjatywy Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS). Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zadecydował, że nie odbędzie się II Sesja tej inicjatywy, która gromadzi w Sejmie osoby starszego pokolenia, które debatują o problemach Polaków w podeszłym wieku.

Polskie Stronnictwo Ludowe informuje, że walcząc o pozytywną decyzję wobec inicjatywy starało się uzyskać od Prezydium Sejmu wyjaśnienia, ale bezskutecznie. Alarm inicjatorów i polityków wywołało wycofanie się z patronowania Obywatelskiemu Parlamentowi Seniorów poseł Małgorzaty Zwiercan, szefowej sejmowej Komisji Senioralnej.

- Parlament Seniorów jest niezwykle cenną inicjatywą, która ma na celu konsolidację środowisk seniorskich oraz zbudowanie partnerskich relacji seniorów z parlamentem i rządem. To skandal, że PiS niszczy tą wspaniałą inicjatywę – mówi prezes PSL  Władysław Kosiniak-Kamysz, a cytują go działacze stronnictwa na stronach partii. – W założeniu wydarzenie miało mieć charakter cykliczny. To jasny sygnał, że obecna władza kompletnie nie liczy się ze zdaniem osób starszych – dodaje polityk.

PSL podejrzewa, że za decyzją marszałka stoi konflikt z organizatorami, Fundacją
Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Fundacja chciała, by delegatów na sesję Parlamentu Seniorów wybrali delegaci z całej Polski. Marszałek proponował, by decyzję oddać w ręce wojewodów - czyli działaczy administracji rządowej.

Seniorzy się nie poddają. Pod koniec tygodnia na ich stronie internetowej zamieszczono oświadczenie:

- Mimo bulwersujących decyzji Marszałka Sejmu w spr. organizacji II sesji OPS, pragniemy uspokoić wszystkich zainteresowanych delegatów i kandydatów na delegatów II kadencji OPS 2016-2019.
To nie Komisja Polityki Senioralnej ani Marszałek Sejmu, lecz sam Obywatelski Parlament Seniorów będzie decydował o swojej przyszłości, zatem II kadencja OPS zostanie zainaugurowana zgodnie z Regulaminem OPS.

Trwają prace przygotowawcze i akredytacja do II kadencji OPS, której inauguracyjna sesja odbędzie się w dniu 3 października 2016 r. w Warszawie.

Dziś w Polsce działa m.in. ponad 550 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które zrzeszają ok. 150 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Regina 2016-10-04 14:16:05
  Do Iwona: W pełni się z Panią zgadzam. Nasze Koło Emerytów wiele dobrego zrobić mogło dla seniorów dzięki tym środkom finansowym. Teraz aż strach pomyśleć co będzie dalej, jeżeli władze naszego kraju nie będą liczyły się z osobami stRszymi
 • bezpartyjna 2016-10-04 14:08:48
  Do pani_w_okularach: Idiotka - rozumiem że Polka i katoliczka. Miłość bliźniego aż bije po oczach
 • basia emerytka 2016-10-04 14:04:31
  Popieram w pełni. Wielu seniorów dzięki tym programom skorzystało z możliwości poprawy swojej kondycji fizycznej, zdrowia, mogło wyjść z domu między ludzi. Decydenci muszą pamiętać o tym, że niedługo znowu będą wybory, a nie wszyscy z na to zdemenciali staruszkowie
 • pani_w_okularach 2016-09-20 10:29:54
  Kosiniak-Kamysz powinien wykopać głęboki dół i schować się w nim wraz ze swoją głupotę, to tyle o przedstawicielu nomenklatury PSLu, a w mojej gminie nadal od góy do dołu nazwiska pociotów i krewnych królika; bez układu nie mają szans normalni ludzie fundusze dystrybuje wielka rodzina PSL
 • Iwona 2016-09-20 08:28:48
  To co w poprzedniej kadencji Sejmu zrobiono dla Seniorów przy ich współudziale było mistrzostwem świata. Programy WIGOR ASOS , UTW, Rady Seniorów, Obywatelski Parlament Seniorow. Te działania należy kontynuować. Jeśli ktoś chce to zniszczyć jest nieodpowiedzialny i krotkowzroczny. Seniorzy są znakomicie zorientowani w problematyce społecznej, osób powyżej 65 lat jest ponad 6 milionow i są WYBORCAMI.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA