REKLAMA

Kreml: Putin nie podjął decyzji ws. apelu o sankcje wobec Polski

  • Autor: PAP/GP
  • 25 lipca 2017 13:24
Kreml: Putin nie podjął decyzji ws. apelu o sankcje wobec Polski Kreml, moskiewska siedziba prezydenta Federacji Rosyjskiej. (fot.:wikimedia.org/CC 4.0)

Prezydent Rosji Władimir Putin nie podjął jeszcze decyzji dotyczących ograniczenia współpracy z Polską po wtorkowym apelu wyższej izby parlamentu, Rady Federacji, o zlecenie przygotowania propozycji w tej kwestii - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Przedstawiciel Kremla wypowiadał się krótko po tym, jak Rada Federacji zwróciła się do Putina, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych "działań o charakterze ograniczającym" w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

- Szef państwa, który zgodnie z Konstytucją określa politykę zagraniczną Federacji Rosyjskiej, na razie nie podejmował i nie ogłaszał żadnych decyzji - wyjaśnił Pieskow.

Wskazał także, że inicjatywa Rady Federacji będzie dalej opracowywana w odpowiednich komisjach" i że trzeba czekać "na sformułowania (dotyczące tego), co konkretnie proponują członkowie wyższej izby parlamentu.

Rada Federacji przyjęła we wtorek wniosek, w którym zwraca się do prezydenta o "wydanie poleceń odpowiednim federalnym organom władzy wykonawczej, by przedstawiły kompleksowe propozycje dotyczące możliwego wprowadzenia działań o charakterze ograniczającym w sferach współpracy dwustronnej z Polską, a także w odniesieniu do polskich parlamentarzystów, inicjatorów ustawy z 1 kwietnia 2016 roku, o zakazie propagowania komunizmu (...) i innych osób fizycznych i prawnych".

W przyjętym jednomyślnie apelu izba zwróciła się do prezydenta z propozycją, by zażądać od strony polskiej bezwzględnego realizowania traktatu z 22 maja 1992 roku (o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy).

W trakcie sesji padły oceny, iż przyjęta w Polsce nowela ustawy o zakazie propagowania komunizmu oznacza, że około 500 znajdujących się w Polsce pomników żołnierzy radzieckich i obiektów memorialnych jest skazanych na demontaż i zburzenie.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał 17 lipca br. nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu, przyjętą 1 kwietnia 2016 roku. Nowela reguluje kwestie usunięcia obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym, np. pomników gloryfikujących ustrój totalitarny. Przepisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu nie stosuje się do pomników niewystawionych na widok publiczny, znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA