REKLAMA

Kresowiacy niezadowoleni z Andrzeja Dudy

  • Autor: GP
  • 12 września 2016 07:30
Kresowiacy niezadowoleni z Andrzeja Dudy 11 dnia każdego miesiąca kresowiacy chcą się gromadzić, aby przypominać rządzącym o ich powinności względem narodu, który ich wybrał. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• W Warszawie niezadowolenie z polityki Polski wobec Ukrainy wyrażały środowiska kresowe.
• Kresowian irytuje jak rząd, prezydent podchodzą do Ukrainy i historii, w ramach której dochodziło do zbrodni na Polakach.
• Protestujący zapowiadają, że będą co miesiąc w Warszawie wyrażać swoją niezgodę na polską politykę historyczną w tym zakresie.

W Warszawie w niedzielę (11 września) manifestowały środowiska kresowe. Osoby, które czują się związane z byłymi ziemiami Polski, nie kryły rozczarowania z prezydentury Andrzeja Dudy. Przypominały trudne momenty historii współżycia Polaków i Ukraińców w II Rzeczpospolitej i w czasie II Wojny Światowej.

"1939 - 1947 ukraińskie ludobójstwo, dokonane na Polakach" można było przeczytać na trzymanych transparentach.

Zebrani mieli za złe prezydentowi i rządowi ich politykę wobec Ukrainy.

- Pojechać do Kijowa i odbierać defiladę banderowców… - mówiła portalowi prawy.pl Janina Kalinowska ze Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. - To naprawdę bardzo nas zabolało. Tym bardziej, że głosowaliśmy na PiS, namawiałam ludzi, a dzisiaj mam wielkie wyrzuty sumienia.

Podnoszono też argument, że liczba osób narodowości ukraińskiej rośnie w naszym kraju. Przyjeżdżają oni za pracą. Tym samym w ocenie Kresowian nie można jednoznacznie odróżnić Ukraińców chcących legalnie i pokojowo współżyć z Polakami od radykałów, o poglądach Banderowców.

Miesięcznica wołyńska

W ramach akcji walki o pamięć historyczną środowiska kresowe są gotowe miesięcznie przypominać rządowi, posłom i prezydentowi o odpowiedzialności za ten aspekt polskiej historii.

Kresowianie zapowiadają, że nie spoczną, dopóki kwestia ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach nie zostanie zawarta w ustawie. 11 dnia każdego miesiąca będą się gromadzić, aby przypominać rządzącym o ich powinności

Akcja "Wisła"

Kresowiacy przypominają, że zbliża się kolejna rocznica związana z trudną polsko-ukraińską historią.

Akcja "Wisła" była szeroko zakrojoną, milicyjno-operacyjną akcją Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W latach 1947 do 1950 w jej ramach dokonano czystki terenów byłej wschodniej II RP. Główną częścią operacji było przesiedlenie Polaków z tych terenów na ziemie odzyskane (dzisiejsze Pomorze i Śląsk).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Z. Walczak 2016-09-14 09:46:04
    Cóż za nędzny artykuł. Nie dość, że nie napisany poprawną polszczyzną, to na dodatek zawiera ewidentne błędy, jak np. w poniższym zdaniu: "Akcja "Wisła" była szeroko zakrojoną, milicyjno-operacyjną akcją Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W latach 1947 do 1950 w jej ramach dokonano czystki terenów byłej wschodniej II RP. Główną częścią operacji było przesiedlenie Polaków z tych terenów na ziemie odzyskane (dzisiejsze Pomorze i Śląsk)." Z kolei ilustracja artykułu zdjęciem poświęconym "wypędzonym" Łemkom może świadczyć, że treść artykułu nie jest wynikiem głupoty autora, lecz świadomym, cynicznym działaniem. Jeśli ktoś chce zapoznać się z rzetelnym artykułem na ten temat, to proszę wejść na stronę ks. Zaleskiego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA