REKLAMA

KRRiT wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań PiS w sprawie mediów

  • Autor: PAP/GP
  • 26 stycznia 2016 18:39
KRRiT wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań PiS w sprawie mediów Dworak: W ostatnich tygodniach zwolnionych lub zmuszonych do odejścia zostało kilkadziesiąt osób z kierownictwa redakcyjnego i dziennikarzy. (fot. wikimedia.org/CC)

· Powołanie przez PiS jej aktywnego polityka na prezesa TVP i spełnione zapowiedzi zwalniania dziennikarzy z mediów publicznych zagrażają niezależności, samodzielności i pluralizmowi mediów. To stanowisko Jana Dworaka, przekazane 26 stycznia.
· Jan Dworak jest przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- KRRiT po raz kolejny zwraca uwagę na naruszanie zasad samodzielności, pluralizmu i niezależności mediów publicznych. Powołanie na stanowisko prezesa TVP aktywnego polityka, który przez wiele kolejnych kampanii wyborczych był jednym z głównych autorów propagandy wyborczej obecnej partii rządzącej stoi w sprzeczności z deklarowanym zamiarem oddzielenia sfer polityki i mediów publicznych - podkreślił Dworak we wtorkowym stanowisku.

Polityk PiS o przyszłości KRRiT.

Według niego zapowiadana duża ustawa medialna podporządkowuje politycznej woli rządzących zarówno media publiczne, jak i losy ich pracowników, bez względu na ich dorobek zawodowy i sytuację życiową. Jak dodał, w ostatnich kilku tygodniach zwolnionych lub zmuszonych do odejścia zostało kilkadziesiąt osób z kierownictwa redakcyjnego i dziennikarzy.

- Są wśród nich osoby, których nazwiska wielokrotnie wskazywali wcześniej politycy, publicznie zapowiadający zwolnienia w mediach. Takie działania nowego kierownictwa (zwłaszcza w wypadku TVP) wskazują, że wpływ polityków sięga znacznie głębiej w strukturę tych instytucji, niż tylko w powoływanie zarządów i noszą znamiona czystki politycznej realizowanej na zlecenie partii rządzącej - dodał szef KRRiT.

Dworak wezwał też polityków PiS i nowe władze Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, do rezygnacji z działań, które mogą na lata zniszczyć niezależność mediów publicznych i wprowadzić standardy niezgodne z etyką dziennikarską.

Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz na początku stycznia powołał na prezesa TVP Jacka Kurskiego.

- Przewodniczący KRRiT, który jest współodpowiedzialny za krach mediów publicznych, zarówno finansowy, programowy jak i personalny, za łamanie standardów dziennikarskich, za wyrzucenie z telewizji kilkuset dziennikarzy, potraktowanie ich jak przedmiotów i wytransferowanie do firmy leasingowej, lepiej by zrobił, gdyby milczał - powiedział, komentując wtorkowe stanowisko szefa KRRiT, wiceminister kultury Krzysztof Czabański, odpowiedzialny za reformę mediów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wyborca 2016-01-26 19:09:33
    Panie Dworak,nie dworuj pan sobie.ZaPOmniał już pan co wy robiliście trzymając przez 8 lat władzę.To co pan mówi to czystej wody hiPOkryzja.Może POwie pan coś na temat dziennikarzy wyrzucanych przez was z mediów publicznych w czasie waszych rządów.Do odświeżenia pamięci przypominam co robiliście z tymi dziennikarzami :Bronisław Wildstein, Rafał Ziemkiewicz, Krzysztof Skowroński, Marek Pyza, Anita Gargas, Katarzyna Hejke, Tomasz Sakiewicz, Jacek Sobala, Michał Karnowski, Anna Sarzyńska, Wilotd Gadowski, Mariusz Pilis, Agata Ławniczak, Jolanta Hajdasz, Wanda Zwinogrodzka, Artur Dmochowski, Piotr Skwieciński, Maciej Świrski, Krzysztof Karwowski, Marcin Wikło, Bartłomiej Wróblewski.ZaPOmniał już pan ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA