REKLAMA

KRS: Komisja Europejska podejmie decyzję w sprawie następnych kroków wobec Polski

  • Autor: PAP/AT
  • 19 lipca 2017 11:55
KRS: Komisja Europejska podejmie decyzję w sprawie następnych kroków wobec Polski Na spotkaniach komisarzy z EPL panuje przekonanie, że KE robi za mało w sprawie Polski (fot.pixabay.com)

W środę (19 lipca) odbędzie się konferencja prasowa wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, na której zreferuje przebieg dyskusji na kolegium komisarzy w sprawie Polski - poinformowała KE.

Jeszcze we wtorek (18 lipca) rzecznik KE Margaritis Schinas zapowiadał, że nie będzie konferencji Timmermansa. Do dziennikarzy po kolegium mieli wyjść wiceszef KE odpowiedzialny za miejsca pracy i wzrost gospodarczy Jyrki Katainen oraz komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska, którzy mielić mówić o zagrożeniach hybrydowych. To oni mieli krótko zreferować przebieg posiedzenia, w tym punkt dotyczący Polski.

Schinas zapowiadał też, że KE na posiedzeniu w środę (19 lipca) nie będzie podejmowała żadnych decyzji w sprawie Polski. Dodał, że Komisja ma wiele narzędzi, by wpływać na sytuację w naszym kraju, a nie tylko procedurę praworządności.

Czytaj też: Politycy w PE chcą ostrzeżenia Polski ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości

Z informacji wynika, że w środę przed kolegium na temat sytuacji Polski rozmawiali komisarze z Europejskiej Partii Ludowej, do której należy PO i PSL. Według źródeł na spotkaniach komisarzy z EPL panuje przekonanie, że KE robi za mało w sprawie Polski i należy iść dalej z procedurą praworządności, nawet jeśli miałoby to oznaczać porażkę w Radzie Europejskiej. W tym gremium, które mogłoby zdecydować o sankcjach wobec naszego kraju, potrzebna byłaby bowiem jednomyślność, której wśród krajów członkowskich nie ma.

Czytaj też: Zmiany w KRS: Komisja Europejska zaniepokojona sytuacją w Polsce

Rzecznik KE zapowiadał, że komisarze podejmą decyzję w sprawie następnych kroków wobec naszego kraju w zależności od wydarzeń w Warszawie i wyników środowej dyskusji. Z jego słów wynika, że KE wróci do sprawy, gdy sytuacja się "wykrystalizuje", czyli zakończony zostanie proces legislacyjny dotyczący wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Wprawdzie parlamentarne prace nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa już się zakończyły, prezydent Andrzej Duda jeszcze jej nie podpisał. Sejm pracuje obecnie nad projektem ustawy PiS o Sądzie Najwyższym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA