REKLAMA

KRS: Sejmowa komisja przeciw wnioskowi o odrzucenie prezydenckiego projektu

  • Autor: PAP/AT
  • 28 listopada 2017 12:58
KRS: Sejmowa komisja przeciw wnioskowi o odrzucenie prezydenckiego projektu Sejmowa komisja sprawiedliwości obraduje nad projektem prezydenta Andrzeja Dudy ws. KRS (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

Sejmowa komisja sprawiedliwości zagłosowała przeciwko wnioskowi opozycji o odrzucenie prezydenckiego projektu ws. Krajowej Rady Sądownictwa. W głosowaniu przepadł też wniosek opozycji o wysłuchanie publiczne w sprawie tego projektu.

Komisja obraduje nad projektem prezydenta Andrzeja Dudy ws. KRS. Obrady komisji zaplanowano też na środę (29 listopada) i czwartek (30 listopada) - wtedy zapewne zajmie się ona drugim projektem - o Sądzie Najwyższym.

"Harmonogram prac zależy od państwa" - mówił posłom opozycji szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS), pytany przez nich o plan prac na wtorek i resztę dni. "Będziemy pracować do skutku; jak trzeba będzie - to i w sobotę" - dodał.

Na wniosek PiS komisja w głosowaniu ograniczyła do 3 minut czas wypowiedzi każdego z posłów w danym punkcie obrad.

Borys Budka (PO) wniósł o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o KRS. Uzasadniano to łamaniem wielu zasad konstytucji, m.in. przerwaniem kadencji członków KRS-sędziów i oddaniem wyboru ich następców w ręce polityków. "Możecie państwo upolitycznić sądy na modłę wschodnią" - mówił Krzysztof Brejza (PO), zastrzegając że wymagałoby to trybu odpowiedniego dla zmiany konstytucji, a nie zwykłego. "Ten projekt to kapitulacja prezydenta; nie poprawił ustawy, którą zawetował" - oceniała Kamila Gasiuk-Pihowicz (N).

Czytaj też: Są poprawki do projektu nowelizacji ustawy o KRS

Krzysztof Paszyk (PSL) proponował, by w sprawie projektu odbyło się wysłuchanie publiczne. Gasiuk-Pihowicz wniosła, by opinię ws. KRS wyraziła komisja ustawodawcza - ten wniosek także odrzucono. Posłanka N chciała również dopuszczenia do prac w komisji ekspertów pozarządowych, w tym adwokatów. "Odmowa to dodatkowy powód by zorganizować wysłuchanie publiczne" - dodała.

Szef komisji odpowiedział, że wpłynęło wiele wniosków o udział w jej pracach. "Nie wyraziłem zgody na obecność innych podmiotów niż reprezentanci organów państwa i organizacji regularnie współpracujących z komisją" - dodał Piotrowicz.

Po odrzuceniu wniosków formalnych komisja przystąpiła do szczegółowych prac nad poszczególnymi zapisami projektu nowelizacji ustawy o KRS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • spragniony123 2017-11-28 20:51:28
    Niech sejm wymienia jak najszybciej KRS i inne organy sądownicze .Bez wymiany nic się nie zmieni bo totalna i KRS to jedna sitwaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA