REKLAMA

Kruk, Mucha, Palikot. Starcie wyborcze w Lubelskiem

 • Autor: PAP
 • 16 września 2015 19:37
Kruk, Mucha, Palikot. Starcie wyborcze w Lubelskiem W poprzednich wyborach Mucha, która startowała wtedy z drugiego miejsca na liście, zdobyła ponad 45 tys. głosów. Fot. facebook.com

Elżbieta Kruk (PiS) i Joanna Mucha (PO) rywalizują w wyborach do Sejmu w Lubelskiem. Z listy Zjednoczonej Lewicy kandyduje Janusz Palikot. O mandaty walczą też Beata Mazurek (PiS), Genowefa Tokarska (PSL) oraz Syryjczyk - Riad Haidar (ZL).

Pierwsze miejsca na listach kandydatów do Sejmu wiodących partii zajmują głównie obecni posłowie.

Nie ma niespodzianek na czołówkach list. Można powiedzieć, że to nowi - starzy kandydaci. Na czołówkach list dominują kobiety. Kobiety zawsze zdobywały na Lubelszczyźnie dużo głosów; tu lokomotywami na listach różnych partii były Izabella Sierakowska, Zyta Gilowska czy Teresa Liszcz. Być może partie to zauważyły i dlatego wysuwają panie na czołowe miejsca - powiedział dziekan wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Grzegorz Janusz.

Kruk kontra Mucha

Na pierwszych miejscach list PO i PiS w okręgu nr 6 - lubelskim - są obecne posłanki Elżbieta Kruk oraz Joanna Mucha i to rywalizacja między nimi może się okazać najciekawsza w tych wyborach.

W poprzednich wyborach Mucha, która startowała wtedy z drugiego miejsca na liście, zdobyła ponad 45 tys. głosów - najwięcej spośród wszystkich kandydatów w okręgu lubelskim. Według Janusza ten wynik przyczynił się do przesunięcia kandydatury Muchy na pierwsze miejsce listy PO w nadchodzących wyborach.

Mucha jest posłanką od 2007 r. W latach 2011- 2013 była ministrem sportu.

Joanna jest najcenniejszym "aktywem" Platformy Obywatelskiej lubelskiej i jednym z cenniejszych postaci Platformy Obywatelskiej w ogóle. Patrząc na to pragmatycznie, dziwne by było nie zaproponować Joannie pierwszego miejsca - mówił szef PO w regionie Włodzimierz Karpiński, który znalazł się na drugim miejscu listy w okręgu nr 6.

Większy staż parlamentarny niż Mucha ma liderka listy PiS Elżbieta Kruk, która posłanką jest od 2001 r.

Pani Elżbieta Kruk, która przewodziła liście poselskiej w poprzednich wyborach, będzie także "jedynką" w tych wyborach - powiedział szef PiS w okręgu nr 6 Krzysztof Michałkiewicz, który startuje z drugiego miejsca.

W poprzednich wyborach Kruk zdobyła ponad 30 tys. głosów.

Małe szanse Palikota?

O mandat posła w okręgu lubelskim walczy też Janusz Palikot, który otwiera listę Zjednoczonej Lewicy. Palikot ostatnio kandydował do Sejmu w okręgu lubelskim w 2007 r., kiedy był tu liderem Platformy Obywatelskiej. Zdobył wtedy ponad 44 tys. głosów (blisko 9 proc. wszystkich głosów oddanych w całym okręgu).

W poprzednich wyborach Palikot startował do Sejmu z Warszawy. Fot. facebook.com

W poprzednich wyborach parlamentarnych startował do Sejmu z Warszawy, uzyskał mandat posła jako przewodniczący Ruchu Palikota.

W ocenie prof. Janusza, Palikot w Lubelskiem ma jednak niewielkie szanse na mandat.

On jest kontrowersyjny, ale ma swoich zwolenników, którzy doceniają jego odwagę w podnoszeniu niepopularnych kwestii. Jednak Lubelszczyzna to region konserwatywny, mandaty przypadną głównie PiS i PO - powiedział Janusz.

Liderem listy PSL jest Jan Łopata. Jest on posłem od 2005 r. W 2011 r. startował z drugiego miejsca na liście, na pierwszym był wówczas marszałek woj. lubelskiego, prezes PSL w regionie, Krzysztof Hetman, który tuż po wyborach zrzekł się uzyskanego mandatu poselskiego (obecnie jest posłem do PE).

Okręg chełmski

Liderką listy PiS w okręgu nr 7 - chełmskim - jest posłanka Beata Mazurek. Na drugim miejscu jest szef struktur tej partii w okręgu poseł Sławomir Zawiślak. W wyborach w 2011 r. Mazurek również była liderką listy PiS i uzyskała ponad 22 tys. głosów (7 proc. wszystkich głosów oddanych w całym okręgu).

Na pierwszym miejscu listy PSL w tym okręgu jest posłanka Genowefa Tokarska. W latach 2007-2011 była ona wojewodą lubelskim. W poprzednich wyborach Tokarska startowała z trzeciego miejsca listy PSL w tym okręgu, zdobyła prawie 9 tys. głosów. Uzyskała mandat posła wyprzedzając drugiego wtedy na liście Tadeusza Sławeckiego(obecnie wiceministra oświaty).

Riad Haidar na czele listy ZL w okręgu chełmskim nie będzie budził emocji - uważa prof. Janusz. Fot. facebook.com

Liderem listy Zjednoczonej Lewicy w okręgu nr 7 jest wiceprzewodniczący sejmiku województwa lubelskiego, lekarz syryjskiego pochodzenia Riad Haidar.

Syryjczyk Riad Haidar na czele listy ZL w okręgu chełmskim nie będzie budził emocji. On już startował w wyborach, jest w sejmiku. Udział ludzi wywodzących się spoza Europy w polskiej polityce staje się normalnością - uważa prof. Janusz.

Liderem listy PO w okręgu chełmskim jest poseł Grzegorz Raniewicz. W Sejmie zasiada on od 2007 r. W wyborach w 2011 r. startował z piątego miejsca listy i zdobył prawie 8 tys. głosów. Uzyskał mandat obok Stanisława Żmijana, który był wtedy liderem listy PO w okręgu nr 7 oraz Mariusza Grada, który był drugi na liście.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (12 komentarzy)

 • Paweł 2015-09-17 23:07:46
  Zrzekł się, bo wie że z 2 miejsca też sobie poradzi. Jak i poradziłby sobie z 22
 • Mikołaj 2015-09-17 21:46:45
  Niespodzianką jest Karpiński na drugim zamiast na pierwszym miejscu choć pewnie honorowo zrzekł się jedynki na liście PO. A obiektywnie patrząc to wybór Palikota czy Kruk naprawdę trąciłby komizmem a nie sorry tragikomizmem.
 • Michał 2015-09-17 19:56:48
  Duet Mucha i Karpiński bez problemu zgarnie większość głosów, niezależnie od stażu Elżbiety Kruk (a może właśnie dlatego, skoro przez 14 lat nie zasłynęła osiągnięciami)
 • Kasia 2015-09-17 19:16:28
  Marian masy rację, do wyboru mamy najpierw PO, potem długo długo nic.
 • radek 2015-09-17 18:43:39
  Taktyka komitetów jest prosta. Na jedynkę dają nieudaczników i podpadziochów, bo wiedzą, że ci dalszych miejsc sami sobie poradzą. Wyborcy 25 października i tak zweryfikują kto jest rzeczywistym numerem jeden.
 • Gabi 2015-09-17 17:31:13
  Maczuga masz rację, zostaną rzuceni mediom na pożarcie, chociaż w tym przypadku akurat na własne życzenie :D
 • Joanna 2015-09-17 13:59:06
  Ale jak może wygrać Kruk, dość, że kobieta pijana i jeszcze przed kamerami się w dyskusje wdaje....halloo
 • maczuga 2015-09-17 12:04:32
  To są jedynki wystawione przez partie, ale coś mi mówi, że żadne z nich nie wygra.
 • Marek 2015-09-17 11:48:02
  Generalna bolączką naszej demokracji jest fakt ze generalnie nie ma równorzędnych kandydatów do wyboru.
 • Marian 2015-09-17 10:29:02
  Karpiński ze względu na inwestycje, które poczynił czy inicjował na Lubelszczyźnie oraz doświadczenie jakie posiada.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA