REKLAMA

Krytycy Prawa i Sprawiedliwości chcą interwencji Baracka Obamy w sprawie demokracji w Polsce

 • Autor: GP
 • 22 stycznia 2016 16:19
Krytycy Prawa i Sprawiedliwości chcą interwencji Baracka Obamy w sprawie demokracji w Polsce Barack and Michelle Obama (fot. John Althouse Cohen/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

· Amerykański magazyn "Foreign Policy" zastanawia się, czy interwencja amerykańskiego prezydenta nie będzie konieczna dla powstrzymania zmian w Polsce.
· Amerykańska administracja już wykazała zainteresowanie tematem. Do Warszawy udał się wysłannik Białego Domu, Daniel Fried.
· Gazeta grozi nawet odwołaniem szczytu NATO w Warszawie latem tego roku, gdyby apele nie odnosiły zamierzonego skutku.

"Foreign Policy" zaczyna od bezpośredniego apelu do prezydenta Stanów Zjednoczonych. Artykuł krzyczy tytułem "Obamo, stań w obronie polskiej demokracji." Dalej gazeta zaznacza, że informacje, które obiegają świat z Warszawy poważnie niepokoją liderów opinii, nie tylko w Europie, ale i w Ameryce.

Przeczytaj stanowisko premiera Węgier w sprawie ataków na rząd w Polsce.

Pewne kroki zostały już podjęte. Daniel Fried, doświadczony dyplomata, specjalista od spraw Europy Środkowo-Wschodniej został poproszony o odwiedzenie Polski. Co też uczynił.

Oficjalnie jego wizyta była podyktowana sankcjami wobec Rosji, które nadal obowiązują Federację. Nieoficjalnie mówi się, że Fried przyjechał do Warszawy z inną, bardziej delikatną misją. Miał apelować do skonfliktowanych z rządem PiS, Niemcami i UE o tonowanie nastrojów.

"FP," dalej krytykując rząd Beaty Szydło pozwolił sobie nawet na wyliczenie narzędzi jakich może użyć administracja Obamy, by dyplomatycznie zaszkodzić sprawującym władzę w Polsce.

Rola USA, w opinii "FP" sprowadzi się do mocnego i stanowczego sprzeciwu wobec kursu rządu w Warszawie, którą w opozycji do ataków takich państw jak Niemcy, czy Francja PiS nie będzie w stanie sprowadzić do mieszania się w wewnętrzne sprawy suwerennego kraju. Partia bowiem zawsze ceniła i szczyciła się relacjami polsko-amerykańskimi.

W arsenale supermocarstwa jest jeszcze jedno narzędzie, które może zostać użyte. Zbliżający się szczy NATO w Warszawie może zostać potraktowany jako rutynowe spotkanie, albo nawet odwołany. Taki krok odebrałby ważny wizerunkowy sukces rządowi PiS, podkreśla amerykańska gazeta.

MON szuka wolontariuszy, którzy wspomogą organizacje szczytu NATO w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • X37 2016-01-22 22:04:30
  Co na to "Mężowie" i "Żony" stanu z PiS?. Kiedy pisd..lona posłanka ogłosi bojkot amerykańskich towarów?
 • DAMY RADĘ 2016-01-22 21:00:03
  Do ZYSKODAWCY eu- 16: TAK nadchodzi ten moment, chyba będzie "SOLIDARNOŚĆ PLUS".
 • ZYSKODAWCY eu- 16 2016-01-22 20:37:25
  Wyzyskiwacze całego świata łączcie - bo polski lud też chce żyć po ludzku.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA