REKLAMA

Kryzys migracyjny: Waszczykowski jedzie do Turcji

  • Autor: PAP/GP
  • 19 kwietnia 2016 19:33
Kryzys migracyjny: Waszczykowski jedzie do Turcji Dotąd w ramach porozumienia odesłano do Turcji ok. 350 nielegalnych migrantów, w większości Pakistańczyków. (fot.:twitter.com/MSZ_RP)

• Szef MSZ Witold Waszczykowski udaje się w środę (20 kwietnia) z roboczą wizytą do Turcji.
• Waszczykowski w Ankarze będzie rozmawiał z szefem tureckiego MSZ Mevlutem Cavusoglu m.in. o relacjach dwustronnych, kryzysie migracyjnym, bezpieczeństwie i relacjach Turcji z UE.

Spotkanie z szefem MSZ Turcji jest głównym celem wizyty szefa polskiej dyplomacji w tureckiej stolicy - poinformował we wtorek (19 kwietnia) dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak. Jak dodał, w trakcie spotkania ministrowie będą rozmawiać o współpracy dwustronnej oraz relacjach Turcji z Unią Europejską.

Sobczak zaznaczył, że dyskusja ministrów poświęcona będzie także kryzysowi migracyjnemu oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu. Ważnym tematem rozmowy Waszczykowskiego i Cavusoglu będzie też organizacja szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w lipcu w Warszawie.

Waszczykowski podczas pobytu w Ankarze spotka się także m.in. z przewodniczącym parlamentu Republiki Turcji Ismailem Kahramanem.

Zgodnie z porozumieniem UE-Turcja, zawartym 18 marca na szczycie w Brukseli, Unia ma szybciej przekazać obiecane już wcześniej 3 mld euro na pomoc dla przebywających w Turcji syryjskich uchodźców. Dodatkowo do 2018 roku Unia ma przeznaczyć na pomoc uchodźcom w Turcji jeszcze 3 mld euro.

Zgodnie z porozumieniem UE-Turcja uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przetransportowani do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie "modelu biznesowego" przemytników ludzi.

Przeczytaj: Przeczytaj jakie będą uprawnienia służb w nowej ustawie antyterrorystycznej

Dotąd w ramach porozumienia odesłano do Turcji ok. 350 nielegalnych migrantów, w większości Pakistańczyków.

Minister Cavusoglu w poniedziałek zagroził, że jeśli UE nie dotrzyma słowa, w tym w sprawie umowy migracyjnej, wszystkie porozumienia zostaną anulowane.

W ramach porozumienia UE-Turcja uzgodniono także przyspieszenie prac nad liberalizacją wizową, by najpóźniej z końcem czerwca UE zniosła wizy dla Turków. Jednak w poniedziałek tureckie władze zagroziły zerwaniem umowy, jeśli strona unijna do tego czasu nie złagodzi wymagań wizowych wobec Turków udających się do UE.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślił we wtorek, że Turcja musi spełnić wszystkie kryteria niezbędne do zniesienia wiz dla podróżujących do UE i te wymagania nie zostaną złagodzone.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA