REKLAMA

Krzysztof Czabański wątpi, by sprawozdanie KRRiT zostało przyjęte

  • Autor: PAP/GP
  • 15 stycznia 2016 08:20
Krzysztof Czabański wątpi, by sprawozdanie KRRiT zostało przyjęte Nieprzyjęcie sprawozdania KRRiT z jej działalności w 2015 r., oznaczałoby automatyczne wygaśnięcie kadencji całego jej składu rady. (fot. twitter.com)

· Wiceminister Krzysztof Czabański zakłada, że nieprzyjęcie w kwietniu sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przez sejm lub prezydenta może być częścią szerszego projektu zmian w mediach.
· W ocenie polityka większość parlamentarna nie ocenia dobrze działania mediów w ostatnich latach.
· Zmiana osobowa składu KRRiT, wymuszona nieprzyjęciem sprawozdania zapewnić ma, w ocenie Czabańskiego łatwość zmiany mediów z publicznych w narodowe.

- Nieprzyjęcie w kwietniu sprawozdania KRRiT oznaczałoby konieczność wyboru jej nowego składu i pozwoliłoby na harmonijne dokończenie reformy mediów publicznych - powiedział wiceminister kultury ds. reformy mediów publicznych Krzysztof Czabański.

- Nie chcę przesądzać, bo decyzję w sprawie tego sprawozdania (KRRiT-red.) będą podejmować autonomicznie parlament i pan prezydent, ale sądząc z ocen pana prezydenta oraz większości parlamentarnej i działania mediów publicznych w ostatnim roku, trudno mi sobie wyobrazić, żeby to sprawozdanie zostało zaakceptowane - powiedział Czabański.

Nieprzyjęcie sprawozdania KRRiT z jej działalności w 2015 r., oznaczałoby automatyczne wygaśnięcie kadencji całego jej składu, a przed Sejmem, Senatem i prezydentem postawiłoby zadanie wyboru nowej Rady. Zdaniem Czabańskiego to idealny moment na dokończenie przygotowywanej m.in. przez niego reformy mediów publicznych, która przekształci je ze spółek prawa handlowego w kierowane jednoosobowo państwowe osoby prawne.

- Wówczas cała operacja przekształcenia i odseparowania mediów, do tej pory publicznych, od KRRiT, będzie biegła we współpracy i harmonii z samą Krajową Radą, wszystkimi ciałami przedstawicielskimi oraz tymi, które utworzą Radę Mediów Narodowych. Myślę, że to byłby dobry moment, żeby procedować i uchwalić tzw. dużą ustawę medialną - dodał Czabański.

Przeczytaj o zwolnieniach w mediach publicznych.

Projekt ustawy o mediach narodowych, zakłada, że Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa staną się mediami narodowymi; zostaną przekształcone w państwowe osoby prawne zarządzane przez dyrektorów; nadzór nad nimi będzie należał do Rady Mediów Narodowych. Jak zapisano w projekcie, stosunek pracy pracownika nawiązany przed dniem przekształcenia wygaśnie z upływem trzech miesięcy po dniu ogłoszenia ustawy, chyba że do tego czasu strony zawrą umowę przewidującą dalsze trwanie stosunku pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA