REKLAMA

Krzysztof Łapiński: Premier nie ma powodów by przepraszać

 • Autor: PAP/AT
 • 19 lutego 2018 10:30
Krzysztof Łapiński: Premier nie ma powodów by przepraszać Łapiński stwierdził, że to Jair Lapid - lider izraelskiej centrowej opozycyjnej partii Jest Przyszłość - powinien przeprosić Polaków za publikowanie kłamliwych tekstów w internecie (Krzysztof Łapiński, fot.prezydent.pl/Maciej Biedrzycki)

Sprawa została już wyjaśniona dzięki rozmowie premierów Polski i Izraela - Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński komentując sobotnią (17 lutego) wypowiedź premiera.

 • Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
 • Wywołało to ostrą reakcję w Izraelu.
 • Uważam, że premier Mateusz Morawiecki nie ma powodów do przepraszania za słowa wypowiedziane na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium - ocenił Łapiński.
 • Dodał jednocześnie, że to Jair Lapid - lider izraelskiej centrowej opozycyjnej partii Jest Przyszłość - powinien przeprosić Polaków za publikowanie "kłamliwych tekstów w internecie".

W sobotę (17 lutego), na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, podczas jednego z paneli dziennikarz Ronen Bergman, zwracając się do szefa polskiego rządu ws. nowelizacji ustawy o IPN, przedstawił historię swojej urodzonej w Polsce matki, która przeżyła Holokaust, ale wielu członków jej rodziny zginęło, ponieważ zostali zadenuncjowani na Gestapo przez Polaków. Następnie oświadczył: "Gdybym opowiedział jej historię w Polsce, byłbym uznany za przestępcę? Co wy próbujecie zrobić? Dolewacie oliwy do ognia".

Odpowiadając na pytanie Bergmana, Morawiecki powiedział m.in.: "Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane, jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy (ang. perpetrators). Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy".

W Izraelu odebrano wypowiedź Morawieckiego jako stwierdzenie, że wśród sprawców Holokaustu byli także Żydzi i co wywołało ostrą reakcję. Premier Izraela uznał wypowiedź za "oburzającą", a lider izraelskiej Partii Pracy Awi Gabbaj powiedział, że brzmiała jak negowanie Holokaustu. Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę oświadczeniu potępił wypowiedź Morawieckiego, jako "absurdalną i niesumienną".

Czytaj też: Terlecki: Obie strony - Polska i Izrael - zagrały mocno

Prezydencki rzecznik był pytany w radiu TOK FM, czy premier Mateusz Morawiecki powinien przeprosić za słowa wypowiedziane w Monachium. "Uważam, że nie ma powodów do przepraszania" - ocenił Łapiński.

Jego zdaniem, "sprawa została już wyjaśniona" dzięki niedzielnej rozmowie premierów Polski i Izraela - Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu.

Łapiński dodał jednocześnie, że to Jair Lapid - lider izraelskiej centrowej opozycyjnej partii Jest Przyszłość - powinien przeprosić Polaków za publikowanie "kłamliwych tekstów w internecie". Chodzi o post Lapida, który napisał na Twitterze, że "były polskie obozy śmierci i żadna ustawa tego nie zmieni".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • ciekawy 2018-02-19 21:14:32
  Warturek ty to jesteś mądry inaczej, że też tacy się jeszcze rodzą, a swoja droga to ciekawe czy tak masz od urodzenia, czy to efekt prania mózgu lub prania w pralce wirowej ???
 • Bogdan Warturek 2018-02-19 20:57:54
  Brawo Mateusz Morawiecki, Polska ! Brawo Krzysztof Łapiński, Polska!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA