REKLAMA

Krzysztof Łapiński: Projekty ustaw o SN i KRS na ostatniej prostej; zostaną upublicznione

  • Autor: PAP/JS
  • 20 września 2017 21:52
Krzysztof Łapiński: Projekty ustaw o SN i KRS na ostatniej prostej; zostaną upublicznione Krzysztof Łapiński podkreślił, że prezydenckie projekty będą "wyłożone na stół, będą opublikowane w internecie". (fot.:facebook.com/pg/LapinskiKrzysztof)

Prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS są praktycznie gotowe, wszystko jest na ostatniej prostej, nie będą tożsame z zawetowanymi ustawami - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał, że projekty zostaną upublicznione i opublikowane w Internecie.

Łapiński był pytany w TVN24, czy w poniedziałek 25 września, zgodnie z zapowiedziami, będą gotowe prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zaznaczył, że podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek, która nadzoruje pracę prezydenckich prawników zapewnia, że "wszystko praktycznie jest już gotowe, na ostatniej prostej". "Czeka tylko na przylot prezydenta ze Stanów Zjednoczonych" - dodał.

"Prezydenccy prawnicy wywiązali się z tego terminu, (projekty ustaw) są praktycznie gotowe. Myślę, że 25 września, to jest termin jak najbardziej prawdopodobny" - powiedział Łapiński.

Pytany, czy prezydent zdąży skonsultować swoje projekty z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro powiedział: "Jeśli te ustawy zostaną upublicznione, to one będą poddane też publicznym konsultacjom w sensie takim, że wszystkie instytucje, organy zainteresowane będą mogły przejrzeć, przeczytać i też publicznie komentować".

Dopytywany o ewentualne spotkanie prezydenta z Ziobrą powiedział, że prezydent wraca ze Stanów Zjednoczonych w piątek po południu. "Z tego, co wiem w kalendarzu na ten moment nie jest przewidziane takie spotkanie" - wyjaśnił.

Łapiński podkreślił, że prezydenckie projekty będą "wyłożone na stół, będą opublikowane w internecie".

Na uwagę, że PiS oczekuje, że te ustawy będą takie same, jak te, które prezydent zawetował, odparł: "pan prezydent zapowiedział, że te ustawy nie będą tożsame z tymi zawetowanymi. To nie miałoby sensu, gdyby przedstawił ustawy, które wcześniej zawetował".

"Prezydent wetując ustawy mówił jasno, że w polskim systemie, kiedy minister sprawiedliwości jest też prokuratorem generalnym, trudno sobie wyobrazić, żeby sprawował też taki szerszy nadzór nad kwestią Sądu Najwyższego czy Krajowej Rady Sądownictwa. Gdyby może była inna sytuacja prawna, że minister sprawiedliwości nie jest równocześnie prokuratorem generalnym to pewne rozwiązania na wzór innych krajów można sobie wyobrazić" - powiedział Łapiński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA