REKLAMA

Krzysztof Łapiński: Referendum ws. konstytucji drogowskazem dla polityków

  • Autor: PAP/AT
  • 08 czerwca 2017 09:39
Krzysztof Łapiński: Referendum ws. konstytucji drogowskazem dla polityków Prezydent powie jaka jest idea tej inicjatywy referendum - mówi rzecznik prezydenta (Krzysztof Łapiński, fot. youtube.com)

Referendum ma umożliwić Polakom wypowiedzenie się w najważniejszych sprawach dot. przyszłości polskiego ustroju. Będzie ono potem drogowskazem dla prawników i polityków, w jakim kierunku tworzyć nową konstytucję - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

• W czwartek (8 czerwca) prezydent Andrzej Duda spotka się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

• Spotkanie dotyczyć będzie konsultacyjnego referendum ws. konstytucji.

• Prezydent powie już bezpośrednio, jaka jest idea tej inicjatywy referendum, powie jakie są argumenty za tym, żeby to robić właśnie w najbliższych miesiącach - powiedział Łapiński.

• To ma być referendum, w którym Polacy, obywatel wypowiedzą się w kilku najważniejszych sprawach dotyczących przyszłości polskiego ustroju - dodał.

W czwartek prezydent Andrzej Duda spotka się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Spotkanie dotyczyć będzie konsultacyjnego referendum ws. konstytucji. W poniedziałek natomiast prezydent w tej samej sprawie spotka się z prezydium klubu Kukiz'15.

Łapiński był pytany w czwartek w radiu RMF FM, jak prezydent chce przekonać obu marszałków do przeprowadzenia referendum i do zorganizowania go w dniu 11 listopada.

"Prezydent powie już bezpośrednio, jaka jest idea tej inicjatywy referendum, powie jakie są argumenty za tym, żeby to robić właśnie w najbliższych miesiącach. To nie jest kwestia przekonywania, tylko wyłuszczenie swoich argumentów" - zaznaczył.

Czytaj też: W referendum konstytucyjnym będą pytania dotyczące przyjmowania uchodźców?

Na pytanie, czy spotkanie z marszałkiem Karczewskim ma zbudować "klimat" do tego, żeby Senat wyraził zgodę na przeprowadzenie referendum, odparł: "Mam nadzieję, że każdy będzie się kierował przede wszystkim dobrem obywateli i dobrem Rzeczpospolitej".

Dopytywany, czy nie ma wrażenia, że PiS "zdecydowanie chłodno" przyjął inicjatywę prezydenta o połączeniu referendum ze Świętem Niepodległości, odpowiedział: "Ja takiego wrażenia nie mam". Zdaniem Łapińskiego pomysł prezydenta został przyjęty "dużo cieplej".

Rzecznik prezydenta przekonywał, że referendum jest przede wszystkim dla Polaków. "Z tych głosów, które mamy, wiemy że obywatele się cieszą, że będą mieli możliwość wypowiedzenia się w najważniejszych sprawach ustrojowych" - wskazał.

"To ma być referendum konsultacyjne, w którym Polacy, obywatel wypowiedzą się w kilku najważniejszych sprawach dotyczących przyszłości polskiego ustroju (...) i to referendum będzie potem takim drogowskazem dla prawników, dla polityków, w jakim kierunku powinni tworzyć nową konstytucję" - powiedział Łapiński.

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Stare wraca 2017-06-08 11:42:45
    czekam na pytania referendalne w stylu dobrze znanym: "Kto był największym człowiekiem w historii i dlaczego Kaczyński?"
  • Kiepski Poeta 2017-06-08 10:26:32
    Adrianie, Adrianie, czy sam myśleć jesteś w stanie? Czy też jest to piękny fryz a za wszystkim stoi PIS?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA