REKLAMA

Krzysztof Łapiński: Żadne państwo chętnie reparacji nie płaciło i nie będzie płacić

  • Autor: PAP/AT
  • 18 września 2017 09:29
Krzysztof Łapiński: Żadne państwo chętnie reparacji nie płaciło i nie będzie płacić Gdyby nie 1 września 1939 r., Polska dzisiaj była by w zupełnie innej sytuacji społeczno-ekonomicznej - mówi rzecznik prezydenta (Krzysztof Łapiński, fot.facebook.com/pg/LapinskiKrzysztof)

Samo podniesienie kwestii reparacji nie jest niczym złym. To jest też przypomnienie o tym, że Polska doznała ogromnych krzywd w czasie II wojny światowej; materialnych, ludzkich i innych i nigdy to nie zostało Polsce wyrównane - powiedział rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Łapiński.

• Prezydent czeka na ostateczne stanowisko rządu w sprawie reparacji od Niemiec - zaznaczył Łapiński.

• Jeżeli ono będzie, to się odniesie do tej kwestii - dodał.

• Zauważył, że gdyby nie 1 września 1939 r., Polska dzisiaj była by w zupełnie innej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Łapiński pytany był w TOK FM m.in. o stanowisko w sprawie reparacji wojennych od Niemiec, czy Polska powinna się ich domagać. "Prezydent przede wszystkim oczekuje na ostateczne stanowisko rządu wyrażone czy to w jakiejś deklaracji, czy dokumencie. Jeśli takie pojawią się stanowiska, czy stanowisko rządu ostatecznie, to prezydent będzie się do tego odnosił. Przypomnę, że 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej w Wieluniu, prezydent powiedział, że nasze relacje z Niemcami powinny być oparte na prawdzie, pamięci i zadośćuczynieniu" - powiedział rzecznik prezydenta.

Łapiński dodał, że taki sam wniosek płynął z rozmowy Andrzeja Dudy i prezydenta Niemiec Franka Waltera Steinmeiera, "że jeśli o tych sprawach będziemy rozmawiać, to trzeba rozmawiać tak, żeby one nie popsuły dobrych relacji Polski i Niemiec".

Czytaj też: Reparacje: Wystawmy Niemcom fakturę

Pytany, czy domaganie się reparacji popsuje te relacje, Łapiński odpowiedział, że "żadne państwo chętnie reparacji nie płaciło i nie będzie płacić".

"Natomiast czy ta kwestia jest do przeprowadzenia (...) to zobaczymy. Samo podniesienie kwestii nie jest niczym złym. To jest też przypomnienie o tym, że Polska doznała ogromnych krzywd w czasie II wojny światowej; materialnych, ludzkich i innych i nigdy to nie zostało Polsce wyrównane" - powiedział.

"Jeśli dzisiaj słyszymy, że od Niemiec dostajemy łaskawie fundusze europejskie, to mógłbym powiedzieć, że w ogóle tych funduszy byśmy nie potrzebowali, bo gdyby nie 1 września 1939 r., Polska dzisiaj była by w zupełnie innej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Być może nie było by tak dużych różnic ekonomicznych między naszymi krajami" - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA