REKLAMA

Krzysztof Szczerski: Decyzja prezydenta ws. ustawy o IPN to dopiero początek pracy

  • Autor: PAP/AT
  • 06 lutego 2018 11:11
Krzysztof Szczerski: Decyzja prezydenta ws. ustawy o IPN to dopiero początek pracy Praca nad dobrym wizerunkiem Polski tak naprawdę dopiero się zaczyna a nie kończy - powiedział szef gabinetu prezydenta (Krzysztof Szczerski, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Ustawa o IPN wzbudziła wiele emocji i w Polsce i za granicą, więc teraz jest ogromna praca nad tym, żeby to, czemu ta ustawa miała służyć - czyli prawdzie i tę prawdę przekazywać - dopiero się zaczyna a nie kończy - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

  • Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca nowelizacji ustawy o IPN rozstrzyga etap prac legislacyjnych - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
  • Natomiast nie kończy problemu - zaznaczył.
  • Praca nad dobrym wizerunkiem Polski dopiero się zaczyna - dodał.

Prezydencki minister pytany w TVP1 kiedy prezydent podejmie decyzję dotyczącą nowelizacji ustawy o IPN odpowiedział, że "pan prezydent osobiście przedstawi swoją decyzję w tej sprawie".

Tłumaczył, że decyzja prezydenta "rozstrzyga jedynie etap prac legislacyjnych, natomiast nie rozstrzyga, nie kończy problemu". Dodał, że "ta ustawa wzbudziła wiele emocji i w Polsce i za granicą, więc teraz jest praca ogromna nad tym, żeby to, czemu ta ustawa miała służyć - czyli prawdzie i tę prawdę przekazywać - ta praca nad tym dobrym wizerunkiem Polski tak naprawdę dopiero się zaczyna a nie kończy".

Zaznaczył, że skala emocji związanych z nowelizacją ustawy "zaskoczyła wszystkich i to dzisiaj właśnie wymaga tego, żeby podejść także do decyzji pana prezydenta w sposób bardzo odpowiedzialny i rzetelny". Tłumaczył, że prezydent podejmuje decyzje "w niezwykłej odpowiedzialności za Polskę, za polskie bezpieczeństwo i polski wizerunek na świecie i to musi być decyzja bardzo dobrze przygotowana".

Szef MSZ pytany o odwołanie wizyty izraelskiego ministra edukacji edukacji Naftalego Bennetta odpowiedział, że "wszystko musi wrócić do właściwych torów w momencie, kiedy będzie ku temu dobra atmosfera". Wyjaśnił, że "jeśli mają te wizyty odbywać się w złej atmosferze, to lepiej odłożyć je do momentu, kiedy przyniosą efekty". Wyraził także nadzieję, że "atmosfera się poprawi, unormuje i będziemy mogli już mówić o powrocie do takiego dialogu, który przynosi efekty".

Szczerski został też zapytany, jak w USA odebrano jego odpowiedź na list kongresmenów z Ponadpartyjnego Zespołu ds. Zwalczania Antysemityzmu. "Z tego, co słyszę - dobrze" - powiedział. Kongresmeni prosili prezydenta Polski o zawetowanie noweli ustawy o IPN; Szczerski zapewnił ich, że Andrzej Duda konsekwentnie potępia wszelkie przejawy antysemityzmu i nienawiści etnicznej lub rasowej. Napisał również, że każdego roku Polska rejestruje setki przypadków stosowania zniesławiającego języka, w tym określenia "polskie obozy śmierci", co nie może być akceptowane.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA