REKLAMA

Krzysztof Szczerski: Polska polityka zagraniczna to klarowny plan

  • Autor: PAP/AT
  • 22 marca 2018 10:17
Krzysztof Szczerski: Polska polityka zagraniczna to klarowny plan Działania podejmowane przez polską dyplomację, to efekt realizacji tych założeń - powiedział Szczerski (Krzysztof Szczerski, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Polska polityka zagraniczna to jest pewien spójny plan polityczny, który realizuje prezydent, rząd i większość parlamentarna - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczerski był pytany w radiowych Sygnałach Dnia o wystąpienie szefa MSZ Jacka Czaputowicza, który przedstawił w środę (21 marca) w Sejmie informację ws. polityki zagranicznej rządu w 2018 r.

"Każdy kto wczoraj słuchał ministra Czaputowicza ze zrozumieniem, mógł usłyszeć, jak bardzo klarowna jest polska polityka; że ona istnieje i to jest pewien spójny plan polityczny, który realizuje prezydent, rząd i większość parlamentarna" - powiedział Szczerski.

Czytaj też: Czaputowicz: Otwarta i odpowiedzialna debata polityczna jest solą demokracji

Jak mówił, plan ten "można streścić w trzech hasłach: wzmacniać NATO, jednoczyć Europę i rozwijać region". Dodał też, że działania podejmowane przez polską dyplomację, to efekt realizacji tych założeń.

Podczas środowego expose, Czaputowicz mówił m.in., że Komisja Europejska nie jest superrządem, a Parlament Europejski nie jest superparlamentem, instytucjami uprawnionymi do instruowania rządów i parlamentów narodowych. Jak podkreślił, Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, iż "Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez państwa członkowskie", a "wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do państw członkowskich".

Czytaj też: Komisja Europejska i Parlament Europejski nie są uprawnione do instruowania rządów

"Rzeczywiście jest tak, że Komisja Europejska i Parlament Europejski mogą funkcjonować wyłącznie w obszarze, który jest im powierzony przez państwa członkowskiej (...) Władza KE kończy się tam, gdzie kończą się przekazane jej przez państwa kompetencje" - powiedział Szczerski.

Dopytywany o reakcję Brukseli na "Białą księgę" nt. reformy sądownictwa w Polsce, Szczerski ocenił, że wymiar sprawiedliwość jest jednym z obszarów, "gdzie władza KE, a tym bardziej UE nie sięga".

Czytaj też: Szef MSZ: Ubolewamy nad decyzją KE o uruchomieniu art. 7

Nawiązując do uruchomienia przez KE procedury z art. 7.1. unijnego traktatu wobec Polski, Szczerski powiedział, że "ma wrażenie", iż "większość" państw członkowskich UE wolałoby uniknąć głosowania w tej sprawie. "To jest podział, rozbijanie Europy" - wskazał.

"Jeśli będzie dobra wola KE i większości krajów członkowskich do tego, żeby poszukać kompromisu, to myślę, że on jest możliwy" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Ferdynand Barbasiewicz 2018-03-22 16:30:37
    W wystąpieniu Ministra Spraw Międzynarodowych zabrakło autonomicznej, skutecznej i taniej obronności Polski, która decyduje o naszej prawdziwej suwerenności. HUMANITARNA GŁOWICA BOJOWA DO NISZCZENIA SAMOLOTÓW I HELIKOPTERÓW, RAKIET AGRESORA, „oślepiania” radarów, i Pojazd latający na fali, które w badaniach uzyskały bardzo dobrą opinię w 2000 roku admirała Ryszarda Łukasika, Owczesnego Dowódcy Marynarki Wojennej RP. Łączę wyrazy szacunku, - Ferdynand BarbasiewiczREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA