REKLAMA

Krzysztof Szczerski: Przemówienie Donalda Trumpa będzie bardzo propolskie

  • Autor: PAP/AT
  • 06 lipca 2017 08:25
Krzysztof Szczerski: Przemówienie Donalda Trumpa będzie bardzo propolskie Trump wygłosi w Warszawie pierwsze od wyborów publiczne wystąpienie poza granicami USA (Donald Trump już w Polsce, fot.prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski)

W czwartek (6 lipca) na pl. Krasińskich w Warszawie prezydent USA Donald Trump wygłosi pierwsze od wyborów publiczne wystąpienie poza granicami Stanów Zjednoczonych.

• Donald Trump wygłosi w Warszawie pierwsze od wyborów publiczne wystąpienie poza granicami USA.

• Przemówienie Donalda Trumpa będzie mocne i bardzo propolskie  - napisał na Twitterze szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

• Mamy szansę, jako Polska, tutaj w Warszawie, wpłynąć na kształt polityki przyszłej administracji amerykańskiej na te najbliższe lata" - podkreślił.

"Po rozmowie z szefem NSC (National Security Council - red.) potwierdzam: Przemówienie POTUS będzie MOCNE i bardzo propolskie; rozmowy z PAD konkretne; to będzie dobry dzień" - napisał na Twitterze Krzysztof Szczerski.

O wizycie prezydenta Donalda Trumpa w Polsce Szczerski mówił też na antenie Polskiego Radia 24. Szef Gabinetu Prezydenta wskazał, że Trump objął urząd niecałe sześć miesięcy temu, w związku z czym jego polityka wciąż się kształtuje. "(...) to jest wciąż polityk, który będzie pod wpływem tego typu rozmów jak te w Warszawie kształtował swoją politykę, to jest dla nas bardzo istotne, że mamy szansę, jako Polska, tutaj w Warszawie, wpłynąć na kształt polityki przyszłej administracji amerykańskiej na te najbliższe lata" - podkreślił.

Czytaj też: Plan wizyty: Donald Trump w Polsce. Grafik bardzo napięty

Szczerski poruszył też temat wiz dla Polaków, argumentując, że utrzymanie ich działa na niekorzyść Amerykanów bardziej niż Polski. Zaznaczył, że Polacy mają obecnie duży wybór miejsc, w których mogą pracować, studiować czy zamieszkać. "Utrzymywanie barier przez Amerykę dla Polaków jest kontrproduktywne z amerykańskiego punktu widzenia, więc dlatego to konsekwentnie uświadamiamy stronie amerykańskiej, że ona więcej traci na wizach dla Polaków niż Polska" - powiedział. "Pamiętamy też, że Donald Trump zapowiedział przegląd polityki wizowej amerykańskiej" - podkreślił, dodając jednak, że zdaje sobie sprawę z tego, że sytuacja jest "skomplikowana".

W czwartek prezydent USA Donald Trump spotka się na Zamku Królewskim w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz weźmie udział w Szczycie Inicjatywy Trójmorza. Na pl. Krasińskich Trump wygłosi pierwsze od wyborów publiczne wystąpienie poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Stanów Zjednoczonych przybył do Polski w środę po godz. 22, kiedy to Air Force One wylądował na Okęciu. Z lotniska prezydencka limuzyna przejechała ulicami Warszawy do hotelu Marriott, gdzie amerykański prezydent wraz z pierwszą damą Melanią Trump spędzili noc.

Prezydent Andrzej Duda przywita w czwartek Donalda Trumpa o godz. 9.25 na Zamku Królewskim, gdzie obaj prezydenci odbędą rozmowę "w cztery oczy". W wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie można wykluczyć, że wizyta Trumpa "będzie miała charakter historyczny".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA