REKLAMA

Krzysztof Szczerski: Ustawa o IPN jest uczciwa. Nie ma ukrytego dna

  • Autor: PAP/AT
  • 08 lutego 2018 12:38
Krzysztof Szczerski: Ustawa o IPN jest uczciwa. Nie ma ukrytego dna Jest czas, żeby wyjaśnić istotę ustawy o IPN - powiedział Szczerski (Krzysztof Szczerski, fot.prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski)

Wiele z opinii, które dotyczyły ustawy nowelizującej ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej wynikały z niezrozumienia, z pewnej stereotypizacji. Teraz jest czas, żeby wyjaśnić istotę tej ustawy, jej treść, żeby wyjaśnić intencje ustawodawcy - podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

  • Prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN.
  • Nowela ustawy o IPN nie ma drugiego dna, jest bardzo konkretna i powiela pomysły, które istnieją w innych krajach - podkreślił Szczerski.
  • Jak dodał, prezydent Andrzej Duda umożliwił rozmowę o jej założeniach i wykładni, która jest "wykładnią uczciwą".

Prezydent Andrzej Duda we wtorek (6 luty) poinformował, że zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN, wejdzie ona w życie, a jednocześnie zdecydował, że skieruje tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Szczerski, który towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty roboczej w Korei Płd., był pytany przez polskich dziennikarzy o słowa ambasador Izraela Anny Azari, według której ta decyzja prezydenta jest postrzegana przez Izrael jako "drzwi, z których można zacząć jakiś dialog".

"My na ten dialog jesteśmy nieustannie gotowi. Uważamy, że wiele z opinii, które dotyczyły ustawy nowelizującej ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej wynikały z niezrozumienia, z pewnej stereotypizacji (...). Teraz jest czas, żeby wyjaśnić istotę tej ustawy, jej treść, żeby wyjaśnić intencje ustawodawcy" - powiedział szef gabinetu prezydenta dziennikarzom w Seulu.

Minister wyraził przekonanie, że prezydent podpisując ustawę i jednocześnie, w trybie następczym, kierując ją do TK "właśnie taką rozmowę umożliwił". "Teraz ustawa będzie ponownie przejrzana, tym razem przez TK, co stwarza okazję do tego, żeby także z punktu widzenia prawniczego, konstytucyjnego tym przepisom się przyjrzeć" - dodał Szczerski.

Czytaj też: Patryk Jaki: Izrael użył bomby atomowej

Jak zaznaczył, jest teraz możliwość, by wyjaśniać intencje ustawodawców, treść i założenia ustawy oraz jej wykładnię, która jest "wykładnią uczciwą". "Ta ustawa jest uczciwa w założeniu. Nie ma w niej drugiego, ukrytego dna, czy - jak niektórzy próbują jej przypisywać - jakichś nieuczciwych, niejasnych czy dwuznacznych intencji" - oświadczył.

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że ustawa jest "bardzo konkretna, uczciwa i powielająca pomysły, które istnieją w wielu innych krajach".

"To nie są nowe rozwiązania, więc możemy przez porównania pokazać, w jaki sposób ta ustawa rzeczywiście pozwala nie tylko dbać o prawdę, ale także walczyć z kłamstwem. To są dwa równolegle zadania, to nie są rzeczy sprzeczne tylko rzeczy wzajemnie się wzmacniające. Ta ustawa z gruntu wychodzi z uczciwego założenia, trzeba je dziś tłumaczyć i o nim rozmawiać" - podkreślił Szczerski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA