REKLAMA

Krzysztof Szwagrzyk: Poszukiwanie szczątków nie może być elementem gry danego państwa

  • Autor: PAP/AT
  • 30 stycznia 2018 07:55
Krzysztof Szwagrzyk: Poszukiwanie szczątków nie może być elementem gry danego państwa Na tę chwilę nie możemy jednak mówić o żadnym przełomie w bardzo trudnych rozmowach ze stroną ukraińską - powiedział Szwagrzyk (Krzysztof Szwagrzyk, fot.ipn.gov.pl)

Bez odpowiednich kroków podjętych przez stronę ukraińską, które by anulowały tę sytuację czy ją polepszały nie można mówić o żadnym postępie we wzajemnych relacjach - powiedział wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk pytany o sytuację związaną z zablokowaniem przez władze w Kijowie poszukiwań IPN na Ukrainie.

Wiceprezes IPN pytany był m.in. o sytuację związaną z zablokowaniem przez władze w Kijowie poszukiwań IPN na Ukrainie. "Nie ma postępu. Są prowadzone rozmowy na poziomie dyplomatycznym, na tę chwilę nie możemy jednak mówić o żadnym przełomie w bardzo trudnych rozmowach ze stroną ukraińską" - powiedział prof. Szwagrzyk.

Jego zdaniem "najważniejsza jest dobra wola, przekonanie, że poszukiwanie szczątków ludzkich nie może być nigdy i w żadnej sytuacji elementem gry prowadzonej przez instytucje danego państwa". "I to jest największy problem, bez jego rozwiązania nie posuniemy się ani o krok" - ocenił historyk.

Wiceprezes IPN wyjaśnił w wywiadzie dla "ND", że "bez odpowiednich kroków podjętych przez stronę ukraińską, które by anulowały tę sytuację czy ją polepszały" nie można mówić o "żadnym postępie we wzajemnych relacjach".

Jako "bardzo dobrą" ocenił z kolei współpracę stron polskiej i białoruskiej. "Uzyskujemy wsparcie, zgody na badania, nie doświadczamy żadnych, ale to żadnych problemów, spotykamy się ze zrozumieniem, życzliwością. To daje nam podstawy do tego, żeby z optymizmem patrzeć w przyszłość" - podkreślił prof. Szwagrzyk.

"Staramy się także realizować w Polsce oczekiwania strony białoruskiej" - zapewnił. "Jak widać, można takie prace realizować w atmosferze wzajemnego zrozumienia" - zauważył historyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA