REKLAMA

Krzyż Zachodni tuż tuż. Ustawa jest w Sejmie

  • Autor: GP
  • 03 kwietnia 2017 14:06
Krzyż Zachodni tuż tuż. Ustawa jest w Sejmie Na zdjęciu Virtuti Militari (wersja z 1813 roku), najwyższe polskie odznaczenie wojskowe. Niebawem obok tego orderu pojawić się ma nowy, cywilny znak dla obcokrajowców. (fot.:wikimedia.org/CC BY 3.0)

Z inicjatywy senatora Jana Żaryna jego bezpośredni współpracownik Robert Szydlik przygotował projekt nowego odznaczenia państwowego. Sejm pracuje nad tym pomysłem. Krzyż Zachodni ma zająć, obok Krzyża Wschodniego, miejsce wśród polskich odznaczeń dla obcokrajowców.

22 marca 2017 roku Komisja sejmowa administracji i spraw wewnętrznych pozytywnie zaopiniowała posłom projekt ustawy o Krzyżu Zachodnim. Jeśli 39. posiedzenie Sejmu potoczy się zgodnie z planem, na porządku obrad stanie Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o ustanowieniu omawianego odznaczenia.

Sprawozdawcą dla Sejmu z prac Komisji o omawianej ustawie będzie poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS).

Krzyż jest pomysłem senatora Jana Żaryna, współautorem projektu jest natomiast Robert Szydlik. Jest on nie tylko współpracownikiem senatora Żaryna, ale także heraldykiem, co z zawodu sytuuje go w przestrzeni odznaczeń.

Odznaczenie, prawie jedyne w swoim rodzaju

Krzyż Zachodni jest bliźniaczym odznaczeniem dla Krzyża Wschodniego, który Sejm VIII kadencji uchwalił 15 grudnia 2016 r. Oba te odznaczenia mają honorować osoby, które w latach XX w. odnosiły się z pomocą dla obywateli Polski, gdy była prześladowana. Najpierw w okresie I wojny światowej, potem w czasie międzywojennym, aż w końcu w czasie i po II wojnie światowej.

Krzyż Wschodni przyznawany jest za pomoc obywatelom RP w latach 1917 do 1991, ze szczególnym naciskiem jeśli pomoc była świadczona na wschód od terenów Rzeczpospolitej. Krzyż Zachodni ma być przyznawany za udzielenie pomocy Polakom w latach 1939 do 1989.

Oba odznaczenia charakteryzują się tym, że są przyznawane obcokrajowcom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA