REKLAMA

Kto w rządzie Prawa i Sprawiedliwości? Politycy już spekulują

  • Autor: PAP
  • 26 października 2015 19:35
Kto w rządzie Prawa i Sprawiedliwości? Politycy już spekulują Decyzje dot. składu rządu mają zapaść w PiS po ogłoszeniu przez PKW oficjalnych wyników wyborów (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

Już wkrótce poznamy oficjalne wyniki wyborów ze wszystkich okręgów. Zwycięzcy zapewniają, że wtedy podejmą temat składu rządu, jednak niektórzy politycy już zdradzają swoje typy.

Kto będzie szefem MSZ, ministrem sprawiedliwości, szefem mającego powstać ministerstwa gospodarki i rozwoju? Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek powiedziała, że "na razie nie ma żadnych decyzji". - Czekamy na oficjalne wyniki - dodała.

Tuż po informacji PKW o wynikach wyborów najpierw zebrać się ma ścisłe, wąskie kierownictwo partii, a później, najprawdopodobniej komitet polityczny. Już jednak pojawiają się pierwsze informacje dotyczące konkretnych stanowisk.

Będą niespodzianki

- Nie wszystkie medialne doniesienia w sprawie obsady ministerstw są zgodne z prawdą. Zdecydują ustalenia Jarosława Kaczyńskiego z Beatą Szydło. Mogą być niespodzianki - powiedział polityk PiS z kierownictwa partii.

Z rozmów z politykami PiS wynika, że szefem MON ma zostać, zgodnie z zapowiedziami PiS z kampanii, lider Polski Razem Jarosław Gowin. Wśród "pewniaków" rozmówcy wymienili europosła Marka Gróbarczyka jako ministra gospodarki morskiej, posła Andrzeja Adamczyka jako ministra infrastruktury oraz posła Piotra Naimskiego jako ministra energetyki.

Koordynatorem służb specjalnych zostać ma Mariusz Kamiński, były szef CBA. - To przesądzone. Zależy na tym prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu - twierdzi jeden z rozmówców PAP.

Kto na czele MSZ?

W PiS trwa dyskusja, kto może być szefem MSZ. W mediach spekuluje się, że miałby nim zostać Kazimierz Ujazdowski. Według informatorów PAP partia skłania się jednak, aby tę funkcję pełnił inny europoseł prof. Ryszard Legutko.

Według części mediów poseł Jarosław Zieliński jest kandydatem na ministra administracji i cyfryzacji. Tymczasem, według informatorów PAP, prezes Kaczyński nalegał, aby tym resortem kierował poseł Mariusz Błaszczak. Oznaczałoby to, że nie będzie dłużej pełnił funkcji szefa klubu PiS.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji kandydatką na ministra edukacji jest rzeczniczka PiS Elżbieta Witek. Konieczne byłoby wówczas powołanie nowej osoby odpowiedzialnej w partii za kontakty z mediami.

Wassermann ministrem sprawiedliwości

Niektóre gazety widzą w Małgorzacie Wassermann ministra sprawiedliwości, ale nie jest pewne, że się tak stanie. Kilku rozmówców PAP podkreśliło, że wielu polityków z kierownictwa partii woli na tym stanowisku europosła Janusza Wojciechowskiego. - To byłby doskonały minister. W wymiarze sprawiedliwości są potrzebne zdecydowane reformy. Chcemy też połączyć funkcje ministra sprawiedliwości z Prokuratorem Generalnym. Potrzeba człowieka z olbrzymim doświadczeniem - powiedział jeden ze znanych polityków PiS.

Niepewna jest też obsada nowego "superresortu", który chce powołać PiS - ministerstwa gospodarki i rozwoju. Do tej pory spekulowano, że ma nim pokierować Paweł Szałamacha. - Nie ma silnej pozycji w partii. Nie zrobił dobrego wyniku w wyborach. Nie jest pewne, że zostanie ministrem - powiedział ważny polityk PiS.

W rządzie znaleźć ma się profesor Piotr Gliński, ale nie jest pewne czy obejmie jakiś resort, czy też - jak mówią politycy PiS - będzie sprawował funkcję bez teki. Do resortu kultury przymierzany jest poseł Jarosław Sellin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA