REKLAMA

Kuchciński: nie można stanowić dobrego prawa bez konsultacji

 • Autor: PAP
 • 12 listopada 2015 17:42
Kuchciński: nie można stanowić dobrego prawa bez konsultacji Marek Kuchciński: Sejm nie może stanowić dobrego prawa bez konsultacji i wbrew interesom społecznym (fot. PiS/Wikipedia/CC BY 3.0)

Sejm nie może stanowić dobrego prawa bez konsultacji i wbrew interesom społecznym - podkreślił w czwartek Marek Kuchciński (PiS) po wyborze na marszałka Sejmu VIII kadencji. Zapewnił, że będzie stał na straży wolności wypowiedzi posłów.

"Obejmując tę godność mam świadomość wagi instytucji marszałka Sejmu, nie tylko w procesie tworzenia dobrego prawa i spełniania funkcji kontrolnej izby wobec Rady Ministrów - mówił Kuchciński - Wybór, jaki podjęliście, traktuję jako zobowiązanie do pracy dla dobra Rzeczypospolitej".

Nowy marszałek Sejmu podkreślił, że polska demokracja jest "jedną z najpełniej ukształtowanych w Europie, choć każdy z nas ma świadomość, że jest demokracją przeżywającą trudności". "W Sejmie na przestrzeni stuleci zasiadali przedstawiciele różnych sił i środowisk społecznych oraz przedstawiciele niemal wszystkich nurtów politycznych" - powiedział Kuchciński.

"W polskiej tradycji i kulturze politycznej Sejm był tradycyjnym forum debaty i sporów" - zaznaczył nowy marszałek Sejmu. Jak zauważył, posłowie różnią się między sobą także obecnie, ale "każdy indywidualnie i wszyscy łącznie" reprezentują naród "w całej jego złożoności politycznej".

Nasz obowiązek - "stanowienie prawa dla pożytku wspólnego"

Mamy więc obowiązki narodowe - zaznaczył. Jak powiedział, podstawowym obowiązkiem jest "stanowienie prawa dla pożytku wspólnego". Przekonywał, że Sejm nie może stanowić dobrego prawa "bez konsultacji i wbrew interesom społecznym".

Kuchciński zapewnił, że jako marszałek Sejmu "będzie stał na straży wolności wypowiedzi posłów, niezależnie od przynależności partyjnej" i prawa do debaty prowadzonej między rządem a opozycją. Będę marszałkiem współpracującym z prezydentem i nową Radą Ministrów - zadeklarował.

Kuchciński podziękował także za obdarzenie go "tak wielkim zaufaniem". Dziękował także marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu (klub Ruch Kukiz'15). Jest on dla nas człowiekiem niezwykłych zasług dla niepodległości Polski. Jest człowiekiem legendą, człowiekiem Solidarności - podkreślił nowy marszałek Sejmu.

W czwartkowym głosowaniu Kuchcińskiego poparło 409 posłów. Jego kontrkandydata - Kornela Morawieckiego poparło 42 posłów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Piast 2015-11-13 18:28:41
  Przemyślido, nie bądź małostkowy. Pan marszałek ma znacznie ważniejsze zadanie, razem z prof. Terleckim musi szybko poddać pod konsultację społeczną listę środków odurzających które wzmocnią ducha narodowego zgodnego z wizją Prezesa. Jako dodatkowy konsultant posłuży im afrykański przyboczny p. Hosera z Warszawy.
 • Przemyślida 2015-11-12 22:28:05
  I ta piękna farba na lokach p. Marszałka. Z całą pewnością ma odpowiednią orientację polityczną. Ale co z innymi ?
 • Przemyślida 2015-11-12 22:18:12
  I ta piękna farba na lokach p. Marszałka. Czy z Pana orientacją jest wszystko w porządku? Nie mówię o politycznej, ta nie ulega wątpliwości.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA