REKLAMA

Kuchciński: potrzebna nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

  • Autor: PAP/em
  • 03 grudnia 2015 18:05
Kuchciński: potrzebna nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym Marek Kuchciński (fot. marekkuchcinski.pl)

Potrzebna jest nowa ustawa o TK, która wyłoni Trybunał, który będzie stał na straży porządku prawnego w Polsce - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS) po orzeczeniu ws. zgodności z konstytucją czerwcowej ustawy o TK. Jego zdaniem, decyzje Trybunału wywołują niesmak.

"Decyzje Trybunału Konstytucyjnego z trzech względów wywołują niesmak i zniechęcenie do tej instytucji, przypuszczam, (że tak) jak u większości Polaków" - powiedział Kuchciński w czwartek dziennikarzom w Sejmie.

Po pierwsze - mówił - "Trybunał potwierdził, że została złamana konstytucja i przez wiele miesięcy TK to przyjmował, nie reagował". "Wielu będzie uważało, że to jest kompromitacja Trybunału" - powiedział marszałek Sejmu.

"Po drugie wybór pięciu sędziów TK, który został dokonany w środę przez Sejm, nie dotyczy tej (czwartkowej) decyzji TK, bo to jest decyzja dotycząca historii. Po trzecie - widać wyraźnie, że potrzebna jest całkiem nowa ustawa (o TK), jak najszybciej opracowana, która wyłoni TK, który będzie rzeczywiście stał na straży porządku prawnego w Polsce" - ocenił Kuchciński.

Trybunał uznał w czwartek, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o TK z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm 2 nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Co_nam_PIS_DA 2015-12-03 19:50:57
    Trzeba zacząć od tego że p. Marszałek wraz z prof. Terleckim opracują listę substancji po których każdy może mieć patriotyczne wizje Dobrej Zmiany. Sądzę że Sejmowi wystarczy kwadrans na jej przegłosowanie, a p. Prezydent podpisze w pięć minut. Dlaczego tylko kot prezesa może się odurzać walerianą, a reszcie narodu grozi za to kara.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA