REKLAMA

Kukiz '15 apeluje do Jarosława Kaczyńskiego. "Po Brexicie musi się wycofać..."

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 28 czerwca 2016 00:09
Kukiz '15 apeluje do Jarosława Kaczyńskiego. "Po Brexicie musi się wycofać..." Dziś Europa stoi na historycznym rozdrożu - uważa Jakub Kulesza z Kukiz '15 /Fot.Facebook/

- Zwolennikiem koncepcji armii europejskiej był i być może dalej jest Jarosław Kaczyński, dlatego apelujemy do niego by zadeklarował, że z tego pomysłu się wycofał i że jest zwolennikiem Europy Ojczyzn, a nie Europy jednego państwa – powiedział w rozmowie z Parlamentarny.pl Jakub Kulesza z Kukiz`15.

Jakie jest stanowisko ugrupowania Kukiz`15 jeśli chodzi o utworzenie super państwa w UE?

- Ultimatum przedstawione przez ministra Franka-Waltera Steinmeiera sprowadziłoby kraje członkowskie do roli kolonii. Kompetencje krajów członkowskich można by porównać do kompetencji województwa mazowieckiego. Jest to nie do zaakceptowania. Zrezygnowanie z własnej waluty, z polityki zagranicznej, polityki finansowej, polityki karnej.

Uważamy, że Polska w momencie, w którym narzucone jest nam ultimatum przez niemieckich dyplomatów, powinna stanąć na czele ruchu Europy Ojczyzn i bronić mniejsze państwa europejskie przed zakusami Niemiec czy Francji.

Mamy już przecież wspólną walutę, którą jest euro. Wiele państw, nawet bałtyckich, już ją przyjęło.

- Klęskę strefy euro pokazała sytuacja w Grecji, która nie mając własnej waluty nie mogła prowadzić własnej polityki monetarnej, nie mogła ustanawiać własnych stóp procentowych, w związku z tym będąc diametralnie różną gospodarką od gospodarki Niemiec, popadła w ogromny kryzys.

Czytaj też: Kaczyński przypomniał w Białymstoku o winie Niemiec za II wojnę- światową

W ramach kilku państw nie da się prowadzić niezależnej, wspólnej polityki monetarnej. Sprawdzi się ona i będzie funkcjonowała skutecznie jedynie tylko w ramach jednego superpaństwa, a do tego nie chcemy doprowadzić.

A jednolity system wizowy, przyjęcie obowiązkowe cudzoziemców, to też wbrew waszemu stanowisku?

- Ultimatum Franka-Waltera Steinmeiera to jedno z wielu działań centralistycznych eurokratów Brukseli. Narzucanie wspólnej polityki imigracyjnej, wtrącanie się przez Komisję Europejską w wewnętrzne sprawy krajów członkowskich. Ta polityka poniosła klęskę właśnie w Wielkiej Brytanii, podczas referendum Brytyjczycy powiedzieli stanowcze "nie" takim praktykom.

Czytaj też: Premier Szydło od wtorku na unijnym szczycie

Niestety brukselscy centraliści nie poszli po rozum do głowy i, zamiast zrobić dwa kroki w tył, dolewają oliwy do ognia, zaogniając sytuację i doprowadzając do jeszcze większych nastrojów eurosceptycznych, zwłaszcza w Europie Zachodniej.

A jeśli chodzi o armię, wspólną obronę granic? Jeśli byłaby unijna armia, to przecież wpłynęłoby to znacznie na bezpieczeństwo Polaków?

- Od bezpieczeństwa i od obrony jest Pakt Północnoatlantycki NATO, a nie Unia Europejska, która powstała do współpracy gospodarczej, a nie do tworzenia superpaństwa. Zwolennikiem koncepcji armii europejskiej był i być może dalej jest Jarosław Kaczyński, dlatego apelujemy do niego by zadeklarował, że z tego pomysłu się wycofał i że jest zwolennikiem Europy Ojczyzn, a nie Europy jednego państwa.

Co radzi Kukiz`15 rządowi w tej sytuacji?

- Rządowi, zwłaszcza ministrowi Waszczykowskiemu radzimy, by kontynuował dialog i wspólne podejmowanie decyzji w ramach Grupy Wyszehradzkiej, powiększonej być może o kraje Bałtyckie. Polska powinna optować za Europą Ojczyzn i chronić mniejsze państwa przed polityką Niemiec.

Nie obawiacie się, że takie działania spowodują, że Polska znajdzie się na marginesie UE, ze wszystkimi konsekwencjami, także finansowymi?

- Tego się nie obawiamy. Stawianie przez Niemcy i Francję ultimatum bez wcześniejszych konsultacji, stawia Polskę w takiej sytuacji, że nie możemy inaczej postąpić. Natomiast proponowane przez nas rozwiązania jest naturalnym i słusznym rozwiązaniem.

Ma pan nadzieję, że w trakcie konsultacji może się coś zmienić? Czy pozostaje tylko pesymistyczna wizja rozstania się z Unią Europejską?

- Dziś Europa stoi na historycznym rozdrożu. To od Polski będzie zależało czy pójdziemy w kierunku eurokłopotów czy jednak wrócimy do korzeni Europy wartości opartej na ojczyznach i współpracy gospodarczej oraz swobodnym przepływie towarów i usług.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Polka 2016-06-29 13:26:54
  Do sas: dzieci do domu - jakub byl w szkole matolem i pozostal
 • dfhdjdjdftj 2016-06-28 19:26:13
  Do sas: tak lepiej oddać niemcom swoją suwerenność czy ty człowieku nie widzisz że gdyby postanowienia uni weszły polska nie miała by nic do gadania stalibyśmy się stanem Unii Europejskiej
 • Precz PiS! 2016-06-28 18:55:53
  Obawiam się ubicie Kaczyńskiego stać się może priorytetem NATO i innych Państw, ten idiota planuje rozbić jeszcze pakt NATO i osłabić Polskę!
 • Zeghar 2016-06-28 15:51:10
  Gość jakoś "zapomniał", że wprowadzenie euroarmii według JK nie oznaczała jednoczesnej likwidacji armii narodowej. Do tego gładko pan poseł "zapomniał", że ta różnica w typie gospodarki, to m.in. EBC stabilizujący kraje zachodnie skupując ich obligacje jednocześnie nie tykając papierów Grecji.
 • sas 2016-06-28 12:40:15
  Koleś urwał się z przedszkola... tak to jest jak matołectwo ma swoją reprezentację w Sejmie. Republika ojczyzn już była i to był Związek Radziecki. Putin czeka. A co reprezentuje sobą V4 grupka wyszehradzka - to trzeba wrócić do dobrej szkoły panie Kulesza. To fenomen polski - jak kompletne głąby polityczne snują wypierdy swoich ograniczonych umysłów i opowiadają niedorzeczne bajeczki.
 • komentator 2016-06-28 11:43:51
  Kolejny specjalista od ekonomii i finansów... Grecja popadła w kryzys finansów nie przez Euro tylko przez politykę rozdawnictwa, do której nasza dzisiejsza jest bardzo podobna...
 • martin 2016-06-28 07:59:55
  Jeszcze jeden bełkoczący kukizowiec , ja apeluje abyś sobie nosa wytarłREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA