REKLAMA

Kukiz'15: Awans Morawieckiego to nagroda za "nicnierobienie"

  • Autor: GP
  • 29 września 2016 13:41
Kukiz'15: Awans Morawieckiego to nagroda za "nicnierobienie" Mateusz Morawiecki samodzielnie kieruje dwoma resortami, co w polskich rządach miało miejsce bardzo rzadko. (fot.:Ministerstwo Rozwoju/twitter.com)

• Posłowie Kukiz'15 podkreślili, że awans Morawieckiego jest nagrodą za "niewykazanie się żadnymi działaniami".
• Politycy formacji Pawła Kukiza są zdania, że Morawiecki miał narzędzia, by działać ale nic nie robił.
• Mateusz Morawiecki jest szefem dwóch resortów, co nie jest popularną praktyką w historii polskich rządów po transformacji ustrojowej.

W Sejmie, w środę (28 września) posłowie Kukiz'15 komentowali nowe obowiązki ministra rozwoju, Mateusza Morawieckiego. Minister od środy jest też szefem resortu finansów.

- To bardzo zły sygnał dla innych urzędników, dla innych ministrów, że osoba, która nie wykazała się żadnymi działaniami, żadnymi sukcesami dostaje w nagrodę dodatkowe uprawnienia - mówił Tomasz Rzymkowski. Opozycja atakuje Mateusza Morawieckiego za bierność jego resortu i brak decyzji, które miały wprowadzić w życie jego Plan Odpowiedzialnego Rozwoju.

Rzymkowskiemu wtórował poseł Jakub Kulesza.

- Morawieckiemu nie brakowało narzędzi, by wcielić swój plan w życie, bo pod kierowane przez niego ministerstwo podlegało wiele ważnych spółek Skarbu Państwa. Pomimo tego plan Morawieckiego nie zaczął być wdrażany, a wyniki gospodarcze są coraz słabsze - mówił dalej poseł Jakub Kulesza.

Mateusz Morawieckie jest od czwartku (29 września) prawdopodobnie najbardziej istotną postacią rządu po samej premier Beacie Szydło. Analitycy podkreślają, że nigdy w historii Polski po 1989 roku nie było ministra dysponującego tak szerokimi kompetencjami w zakresie ekonomii i gospodarki.

Część polityków rządu, jak rzecznik Rady Ministrów, argumentowało, że teraz rząd skupi się na gospodarce.

Morawiecki samodzielnie kieruje dwoma resortami, co w polskich rządach miało miejsce bardzo rzadko, i jeden z nich to najbardziej kluczowe ministerstwo - resort finansów.

- Przede mną ogromna odpowiedzialność. Chcę zadeklarować gotowość zadbania o stabilność finansów publicznych - mówił w czwartek w Kancelarii Premiera wicepremier.

Kolejnym istotnym posunięciem w administracji rządowej, które ma ułatwić Morawieckiemu jego pracę jest nowy, międzyresortowy Komitet Ekonomiczny.

Czytaj: Ekonomiści ocenili awans wicepremiera Morawieckiego

- W naturalny sposób wiele resortów patrzy przez pryzmat swoich wydatków - mówił wicepremier. - Przez Komitet Ekonomiczny chcemy skoordynować politykę gospodarczą tak by była efektywna.

Mateusz Morawieckie jest autorem Planu na Rzecz Odpowiedzialnego rozwoju (nazywanego planem Morawieckiego), który ma, w założeniach rządu, być kołem zamachowym gospodarki na najbliższe lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA